Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Wysokość pomieszczeń w domach z poddaszem


O wysokości pomieszczeń na poddaszu często decyduje wysokość ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana stojąca na stropie, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja dachu. Wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu determinują wysokość ściany pod skosami na poddaszu.

Wybierając domy z poddaszem często na etapie adaptacji chcemy zlecić podwyższenie ścianki, by ułatwić aranżację pomieszczeń na poddaszu. Musimy jednak pamiętać, że zmiana wysokości ścianki kolankowej może zagrażać konstrukcji budynku. Decyzję o jej podwyższeniu należy podejmować tylko z doświadczonym konstruktorem.

Przy jej podwyższeniu należy każdorazowo opracować nowe zbrojenie żelbetowych rdzeni, wzmacniające murowaną z pustaków (lub innych materiałów, najczęściej takich samych, z których buduje się ściany nośne) ściankę kolankową, gdyż brak odpowiedniego zbrojenia może prowadzić do pękania ścian. Wyższa ścianka uniemożliwi nam również wyglądanie przez okna dachowe, a ich otwieranie bez systemu automatyki wymagać będzie każdorazowego wdrapywania się na krzesło.

Kolejną negatywną konsekwencją zmiany wysokości ścianki jest zaburzenie proporcji domu. Projekty domów będą bardziej przypominać domy piętrowe niż wybrany przez nas uroczy dworek.

Architekci przestrzegają przed wprowadzaniem dużych zmian dotyczących ścianki. Zaznaczają, że podwyższenie wysokości o jedną  cegłę przy jednoczesnym obniżeniu okapu dachu jest rozwiązaniem do przyjęcia, które nie wpłynie negatywnie na wygląd bryły budynku.

Najczęściej w przypadku poddasza nieużytkowego ścianka kolankowa nie wynosi więcej niż 70 cm, gdy poddasze jest użytkowe najczęściej ma ok. 1 m wysokości.

Powierzchnia poddasza w projekcie

Powierzchnia poddasza w domu jednorodzinnym może niekiedy sprawiać trudności, możemy bowiem spotkać się z różnymi wartościami tego samego projektu.

Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń " obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

(Wysokość pomieszczeń w domach z poddaszem)

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).