Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatnościX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20, so-nd 9-15

 

Kiedy można budować dom bliżej granicy działki?


Działki w miastach czy w ich bliskich odległościach często są wąskie i trudne do zagospodarowania. W naszej ofercie znaleźć można jednak wiele domów na wąską działkę, które nie tylko zapewniają komfortową przestrzeń użytkową domu, ale również możliwość aranżacji małego ogrodu.

Usytuowanie domu na działce wiąże się z koniecznością zachowania odpowiednich odległości od granicy działki czy domu na sąsiedniej nieruchomości. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, projekty domów muszą być oddalone od granicy działki o 3 m ścianą bez otworów okiennych i o 4 m, ścianą z oknem.

Okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, galerie, tarasy, schody mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką. Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m (np. garaże) można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Dom na wąskiej działce wymaga jednak czasem bliższego usytuowania względem granicy. Aby sprawdzić, czy będzie to możliwe, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, wnioskując o zgodę na zmniejszenie odległości od sąsiedniej działki. Gmina może wydać warunki na mniejszą odległość 1,5 m, jeżeli ściana zewnętrzna nowego domu będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej zbliżony do granicy punkt ściany zewnętrznej budynku, który już istnieje, znajdującej się w odległości nie mniejszej niż 3 m. Ważne, by nowo budowany dom:

 • był usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,
 • miał wysokość nie większą niż wysokość budynku, który już istnieje.

Warunki zabudowy mogą dopuszczać również budowę domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

 • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
 • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Należy pamiętać, że ściana, która będzie usytuowana bliżej granicy działki, musi spełniać wyższe wymagania dotyczące np. ognioodporności, co może zmniejszyć nieco powierzchnię użytkową i zwiększyć koszty budowy domu.

( Projekt domu AT Kanon IV)

 
Pow. użytkowa [m2]:
do:
Szer. Działki [m]:
Min.

Zobacz, co oglądają
użytkownicy

Punkty Doradztwa
i Odbioru Projektów

Wybierz województwo i przejdź
do oddziału w Twoim mieście
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

w Polsce


Zapisz się
do newslettera

Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę e-mailx

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2017

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).