Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatnościX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20, so-nd 9-15

 

Domy drewniane czy murowane - jaką technologię wybrać?


Wciąż najbardziej popularne są domy murowane, ale i budownictwo drewniane zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Wybór technologii budowy domu zależy od wielu czynników.

Decyzję o wyborze technologii budowy domu warto podjąć jak najwcześniej. Później możliwa jest oczywiście zmiana technologii na etapie adaptacji projektu, warto jednak pamiętać, że jest to trudna, a co za tym idzie, kosztowna praca architekta, która może znacząco podnieść cenę, jaką zapłaciliśmy za gotowy projekt.

Domy murowane

Domu murowane to tradycyjna technologia budowy domu. Wciąż ma najwięcej zwolenników wierzących, że tylko dom murowany zapewni im ciepło, bezpieczeństwo i stabilność.

Duża dostępność materiałów budowlanych, z których można wykonać dom, czyli pustaki keramzytobetonowe lub ceramiczne (tradycyjne lub poryzowane), bloczki silikatowe czy beton komórkowy, sprawiają, że ich zakup jest relatywnie niski a ceny konkurencyjne. Kolejną zaletą, która także ma wpływ m.in. na koszty budowy domu, jest duża znajomość murowania, a co za tym idzie, większy wybór firm budowlanych. Znajomość technologii to także mniejsze ryzyko błędów wykonawczych i późniejszych kosztownych napraw czy przeróbek. Domy murowane uznaje się także za najcieplejsze i najbardziej odporne ogniowo. Ściany murowane akumulują ciepło, gromadzą je i dłużej stygną.

Projekty domów w technologii murowane przewidują większą rozpiętość konstrukcji, ale czas budowy jest długi, wymaga przerw technologicznych, a przed wykańczaniem wnętrz dom musi dobrze wyschnąć. Warto zaznaczyć również, że domy murowane są trudne do rozbudowy czy remontowania w przyszłości, a cięższa konstrukcja ścian murowanych wymaga solidniejszych, a co za tym idzie, droższych fundamentów.

Domy drewniane

Projekty domów drewnianych cieszą się coraz większą popularnością szczególnie wśród inwestorów, którym zależy na bardzo szybkiej budowie. Domy drewniane w technologii szkieletowej mogą stanąć już w 3 miesiące!

Na uwagę zasługuje również to, że ściany zewnętrzne są cieńsze niż w przypadku ścian murowanych, dzięki czemu zyskuje się więcej powierzchni użytkowej przy takiej samej powierzchni zabudowy. Ponadto cieńsze i lżejsze ściany można stawiać na węższym i tańszym fundamencie.

Domy drewniane to również dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy poszukują domu do dalszej rozbudowy. Dobudowanie nowej części już stojącego i zamieszkałego domu jest zdecydowanie prostsze i może się odbywać nawet zimą (zresztą jak budowa samego domu).

Trudnością przy budowie domu drewnianego jest znalezienie fachowej ekipy budowlanej, która zna technologię szkieletową i wykona ją bez błędów. Z uwagi na niewielką popularność technologii wybór jest ograniczony. Wysiłku wymaga również znalezienie odpowiedniego budulca, jeśli nie zapewnia go firma stawiająca domy. Drewno musi spełniać wiele warunków, mieć odpowiednią wilgotność i być poddany impregnacji i skomplikowanej obróbce.

Warto wiedzieć, że koszt budowy domu w obu technologiach jest porównywalny, dlatego też wybór rozwiązania można uzależnić od innych aspektów.

 
Pow. użytkowa [m2]:
do:
Szer. Działki [m]:
Min.

Zobacz, co oglądają
użytkownicy

Punkty Doradztwa
i Odbioru Projektów

Wybierz województwo i przejdź
do oddziału w Twoim mieście
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

w Polsce

x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2017

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).