Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatnościX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20, so-nd 9-15

 

Kiedy można budować projekty altan bez pozwolenia?


Altany ogrodowe to obiekty umożliwiające nam relaks na świeżym powietrzu nawet w deszczowe dni. Ponadto stanowią ciekawe i dekoracyjne elementy zabudowy działki, urozmaicając naszą posesję. Czy budowa altanki wymaga jednak przeprowadzenia jakiś formalności?

Projekty altan nie można zaliczyć do obiektów małej architektury, na budowę których nie potrzebujemy ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Mała architektura to tylko m.in.

 • obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
 • obiekty architektury ogrodowej (np. posągi, wodotryski),
 • obiekty użytkowe służące wyposażeniu placów zabaw (np.: piaskownice, huśtawki, drabinki)
 • obiekty służące utrzymaniu porządku (np.: śmietniki).

Bez pozwolenia i bez zgłoszenia, altanki ogrodowe można budować wyłącznie na działkach w rodzinnych ogródkach działkowych. Powierzchnia ich zabudowy nie może być większa niż 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wysokość zaś musi być do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

(Wizualizacje projektu MT Altanka 4)

Zgłoszenie budowy

Na pozostałych działkach budowa altanki wymaga zgłoszenia staroście. Projekty altanek muszą jednak spełniać tu odpowiednie warunki. Ich powierzchnia nie może być większa niż 25 mkw, muszą być wolno stojące i parterowe. Do zgłoszenia dołączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki i inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

W zgłoszeniu musimy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Budowa altany ogrodowej może się rozpocząć dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia.

Uwaga!

Jeżeli na naszej działce stoi już obiekt, którego budowa wymagała jedynie zgłoszenia, np. budynek gospodarczy, to łączna powierzchnia obiektu i naszej altanki nie może być większa niż 50 m2.

Pozwolenie na budowę

Jeżeli wybraliśmy projekty altanek o większej powierzchni niż 25 mkw, ich budowa wymaga uzyskania pozwolenia. Do wniosku o pozwolenie na budowę altany musimy dołączyć gotowy projekt altany z wykonaną adaptacją, w 4 egzemplarzach, aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 oraz wszystkie wymagane uzgodnienia, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Uwaga!

Zanim kupimy projekt altany, sprawdźmy czy w decyzji o warunkach zabudowy jest zapis, że takie obiekty w ogóle możemy postawić na naszej działce!

 
Pow. użytkowa [m2]:
do:
Szer. Działki [m]:
Min.

Zobacz, co oglądają
użytkownicy

Punkty Doradztwa
i Odbioru Projektów

Wybierz województwo i przejdź
do oddziału w Twoim mieście
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

w Polsce


Zapisz się
do newslettera

Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę e-mailx

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2017

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).