Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatnościX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20, so-nd 9-15

 

Kiedy pozwolenie na użytkowanie?


Niekiedy zapis w pozwoleniu na budowę wymaga od nas uzyskania pozwolenia na użytkowanie po zakończeniu budowy, zamiast prostszego zawiadomienia nadzoru budowlanego o końcu budowy.

Pozwolenie na użytkowanie wymagane jest przede wszystkim w przypadku budowy obiektów użyteczności publicznej. Pozwolenie na użytkowanie jest również wymagane w przypadku, gdy użytkowanie obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Niekiedy jednak w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego także znajduje się zapis o konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowania, nawet jeśli realizowane są standardowe projekty domów jednorodzinnych. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy roboty budowlane zostały wstrzymane a budowa domu uznana za samowolę budowlaną, np. jeśli obiekt różnił się istotnie od tego, co zawierały zatwierdzone projekty domów bądź na rozbudowę, przebudowę czy nadbudowę nie uzyskano stosownych zgód. Starając się o legalizację samowoli budowlanej, inwestor musi przeprowadzić wszystkie wymagane formalności, łącznie ze złożeniem wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie wymaga zebrania kompletu dokumentów, którymi są:

 • dziennik budowy (oryginał),
 • protokoły badań i sprawdzeń,
 • oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania,
 • inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza,
 • potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy,
 • świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (kopia),
 • oświadczenia o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej: Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej.

Do wniosku należy również dołączyć oświadczenie kierownika budowy o tym, że:

 • projekty domów zostały zrealizowane zgodnie z zatwierdzoną w pozwoleniu na budowę dokumentacją architektoniczną oraz warunkami, jakie zawierała decyzja oraz z obowiązującymi przepisami,
 • teren budowy, a także " w razie korzystania " drogi, ulice, sąsiednie nieruchomości zostały doprowadzone do należytego stanu i porządku.

Należy pamiętać, że wniosek o pozwolenie na użytkowanie jest jednocześnie wezwaniem inspektora nadzoru budowlanego do przeprowadzenia kontroli postawionego budynku, która ma się odbyć w przeciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku. Inwestor powiadomiony o terminie kontroli, ma obowiązek w niej uczestniczyć.

Inspektor nadzoru budowlanego w czasie kontroli sprawdza zgodność obiektu budowlanego z tym, co zawierały projekty domów, zatwierdzone przez właściwy organ przed wydaniem pozwolenia na budowę. Sprawdza również pod względem bezpieczeństwa konstrukcji i pożarowego, jakie materiały budowlane zostały wykorzystane w obiekcie. Zwraca również uwagę na uporządkowanie terenu budowy.

Kiedy pozwolenie na użytkowanie?

 
Pow. użytkowa [m2]:
do:
Szer. Działki [m]:
Min.

Zobacz, co oglądają
użytkownicy

Punkty Doradztwa
i Odbioru Projektów

Wybierz województwo i przejdź
do oddziału w Twoim mieście
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

w Polsce


Zapisz się
do newslettera

Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę e-mailx

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2017

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).