Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Styl industrialny - ukłon w kierunku surowego minimalizmu


Początki

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w czasach kryzysu, w latach 50. XX wieku. Był to czas, kiedy poupadało wiele fabryk i magazynów czy domów towarowych. Pomimo swych dużych rozmiarów, surowych, podłużnych przestrzeni budynki te zaczęli wynajmować za okazyjne ceny, czasem półlegalnie lokalni artyści, np. w dzielnicach Soho, Chelsea i Brooklyn. Zaczęli tworzyć tam swoje pracownie, miejsca wystaw swoich prac ale i wykorzystywać te ogromne przestrzenie na mieszkania. Za wyposażenie służyły im zarówno pojedyncze sprzęty, które pozostały w magazynach, czy fabrykach, jak również krzesła, meble, które udało im się znaleźć w okolicy. Często w pomieszczeniach tych brakowało instalacji elektrycznej, co wymusiło tworzenie ogromnych okien i przeszkleń w celu naturalnego ich doświetlenia. Wyeksponowane elementy konstrukcyjne wcale nie wynikały z wizji aranżacyjnej nowych mieszkańców, a z wytycznych firm ubezpieczeniowych po to aby minimalizować ryzyko związane z pożarem. Jedno z najbardziej legendarnych atelier należało do Andy'ego Warhola. Znajdowało się w dawnej wytwórni kapeluszy Silver Factory. To tam – w pomalowanej na srebrno pofabrycznej przestrzeni spotykała się śmietanka nowojorskich artystów.

jasne mieszkanie w stylu industrialnym

jasne mieszkanie w stylu industrialnym

Początki w Polsce

W Polsce moda na ten styl pojawiła się w latach 90., kiedy to na skutek przemian gospodarczych zamkniętych zostało wiele zakładów przemysłowych, które z czasem zostały wykorzystywane w podobny sposób, jak te w Stanach Zjednoczonych - przerabiane na powierzchnie mieszkalne, eksponując w nich zachowane elementy surowego wyposażenia. W ten sposób wykorzystywano nietypową przestrzeń dla stworzenia oryginalnych wnętrz.

Zatem niegdyś miejsca te wykorzystywano z konieczności w latach kryzysu, który wiązał się z dostosowaniem się do trudnych warunków panujących w kraju, ale dał też możliwość wyrażania swojej kreatywności. Współcześnie zaczęto doceniać taki sposób mieszkania, aranżacji wnętrz - życia po prostu, który to aktualnie stanowi trend będący synonimem ekstrawaganckiego luksusu, niczym nieskrępowanej wolności i artyzmu.

Moda na styl industrialny rozpowszechniła się bardzo szybko i szeroko, można powiedzieć, że przeżywa on współcześnie swoją złotą erę w otaczających nas przestrzeniach. Korzystają na tym nie tylko nowi właściciele urządzając w dawnych magazynach czy budynkach poprzemysłowych lofty, apartamenty, kluby, puby ale i władze lokalne, gdyż często to jedyny sposób na ochronę podupadających budynków i ponowne ich zagospodarowanie. Mitem jest jednak pogląd, który mówi o tym, że mieszkanie czy dom w stylu industrialnym jest możliwy do stworzenia tylko we wspomnianych opuszczonych fabrykach i magazynach, gdyż coraz więcej nowych obiektów mieszkalnych projektowana jest tak, aby zaaranżować pomieszczenia w tym właśnie stylu.

Projekty domów i projekty wnętrz

Na etapie projektowania zarówno samego domu, mieszkania jako bryły ale i zagospodarowania przestrzeni należy skupić się na kilku aspektach, a mianowicie na minimalizmie, otwartych i w miarę możliwości wysokich przestrzeniach. Pomieszczenia te powinny nie mieć podziału na kuchnię, salon i sypialnię, a ewentualne wydzielenie stref następuje za pomocą wyposażenia wnętrz (mebli) oraz elementów dekoracyjnych. Wszędzie tam, gdzie to możliwe celowo wyeksponowane zostają instalacje rur i kabli, ceglane mury, betonowe stropy, wysokie okna - bowiem to są właśnie charakterystyczne elementy tego stylu. W sytuacji, gdy nie możemy spełnić swojego marzenia związanego z zaaranżowaniem przestrzeni w stylu industrialnym poprzez nabycie i zaadaptowanie budynku poprzemysłowego czy lokalu na rynku pierwotnym, rozwiązaniem jest wykorzystanie mieszkań w starych kamienicach, które najczęściej spełniają kilka ważnych elementów, tj. są wysokie, posiadają duże okna, cegłę na ścianach, do której możemy dotrzeć pozbywając się farb i tynków - a więc jedne z głównych cech charakteryzujących omawiany styl. Błędem jest również przekonanie, że w ,,zwykłych" mieszkaniach stworzenie industrialnej przestrzeni jest niemożliwe. Brak wysokich pomieszczeń, widocznych instalacji czy betonowych stropów tego nie wyklucza. Zwrócić jednak wtedy musimy uwagę na inne, charakterystyczne elementy dla tego stylu.

W stylu tym rewelacyjnie sprawdzają się uniwersalne kolory bieli, brązu oraz szarości, które optycznie powiększają wnętrze. Surowy styl przemysłowy można uzyskać też dzięki zastosowaniu luster, które znacznie powiększą pomieszczenie. Jasne ściany w połączeniu z ciemną, masywną podłogą pozwolą uzyskać optyczne złudzenie wyższego wnętrza. Chcąc uzyskać fabryczny, loftowy styl należy zrezygnować z zasłon i firan na oknach. Kolejnym, ważnym elementem są meble i dodatki - które winien cechować przede wszystkim minimalizm formy. Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie należy również zwrócić uwagę na to z czego są wykonane. Bowiem w tym stylu najmilej widziane materiały to: metal, stal, ale również szkło beton i stare drewno. Wśród mebli nie powinno więc zabraknąć metalowych szafek, regałów ściennych, regałów na kółkach czy nowoczesnego stołu i krzeseł. Ale nie tylko: zestawienie starego z nowym nie jest błędem w tym przypadku. Do wnętrz w stylu industrialnym pasują również meble, które mają za sobą długą historię. Kompletując je, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż, czy na strych babci. W przypadku, gdy dysponujemy dużym mieszkaniem, dużej przestrzeni należy zwrócić uwagę na rozmiar mebli - im większe, tym lepiej. Meble małych rozmiarów, umieszczone mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych. Modnym, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewnianych palet do tworzenia mebli, półek, czy łóżka.

Wybierając tkaniny należy skupić się na lnie i skórze, gdyż to one podkreślają zimny, przemysłowy charakter wnętrz. Świat dekoracji i dodatków powinien być ograniczony do minimum. Funkcję dekoracyjną pełnią przede wszystkim widoczne elementy konstrukcyjne, np. rury, przemysłowe gniazda elektryczne, grzejniki żeliwne najlepiej w kolorze czarnym. Brak wspomnianych elementów można zastąpić innymi dekoracjami, np. stara maszyna do szycia singer, stara maszyna do pisania, drzwi przesuwne ze starych desek, koniecznie z widocznymi czarnymi prowadnicami czy zawieszony na ścianie stary retro rower.

Nie należy zapominać o oświetleniu, gdyż to ważny element industrialu. Bardzo ważne jest zapewnienie jak największego dopływu światła naturalnego - kolejny argument, dla którego warto zrezygnować firan, ale i rolet czy żaluzji. W przypadku sztucznego oświetlenia odpowiednim wyborem będą więc duże, masywne lampy z metalu lub aluminium. Doskonałym wyborem będą lampy w czarnym kolorze, sprawiające wrażenie tych pochodzących z fabryki. Zatem im bardziej będą wyglądały na stare: porysowane, ośniedziałe, tym lepiej. Dobrze aby oprócz tych wiszących znajdowały się również podłogowe, które dodadzą minimalistycznego charakteru wnętrzu i subtelnie oświetlą całe pomieszczenie.

Kolejny ważny element, to pokrycia ścian i podłóg. To dzięki dom wygląda tak, jakby był w stanie surowym. Świetnym rozwiązaniem będzie np. zastosowanie betonu architektonicznego, który z jednej strony można zastosować na dowolnej powierzchni płaskiej, jak również posłużyć do wykonania takich elementów wyposażenia jak ozdobna doniczka czy stolik kawowy. W stylu industrialnym równie chętnie wykorzystywane są cegła i kamień.

Szukając inspiracji warto zapoznać się z projektami domów z wnętrzami. W tej kategorii mamy wiele przykładów na modne style projektowania wnętrz, zarówno w stylu industrialnym, jak w innych stylach.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).