Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Nawiązanie do przeszłości - styl rustykalny we wnętrzach


Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa ,,rustic", czyli ,,wiejski", ,,swojski". Wiąże się z poszukiwaniem inspiracji związanych z naturą, rękodziełem i prostotą formy. Jako punkt odniesienia dla stylu rustykalnego przyjęto przełom XIX i XX wieku poprzez nawiązanie pod względem aranżacji wnętrz do wiejskich chat i dworków z tamtego okresu.

rustykalne wnętrze

rustykalne wnętrze

Głównymi cechami wystroju gospodarstw wiejskich były przede wszystkim naturalne meble i dekoracje oraz prostota ich wykonania. To właśnie bliskość z naturą jest tutaj pojęciem kluczowym. Zatem można powiedzieć, że styl rustykalny to nic innego jak odniesienie do wiejskiego, spokojnego, zgodnego z rytmem natury życia.

Skoro mowa o naturalnych meblach i dodatkach czy dekoracjach, to mowa o drewnie, które dostrzegalne jest niemal w każdym zakamarku domu. Począwszy od elementów konstrukcyjnych i bazowych, które bardzo często wykonane są właśnie z tego materiału, poprzez drewniane belki na suficie, ścianach, to też balustrady, podłoga wyłożone deskami. To również, a może przede wszystkim drewniane meble. Przełom XIX i XX wieku to trudne czasy, brak czy ograniczone finanse zmusiły właścicieli domostw do tworzenia wyposażenia z materiałów pozyskiwanych z najbliższych okolic, lasu. Wykorzystywano materiały z naturalnymi spękaniami i niedoskonałościami. A i trzeba zauważyć, że do dziś drewno w takiej wersji stanowi podstawę wnętrz w stylu rustykalnym. Zatem drewno ze śladami użytkowania, takimi jak wgniecenia, zadrapania czy opalania, widoczne sęki, słoje czy nierówności są mile widziane.

Początkowo do tworzenia mebli, dodatków wykorzystywano m.in. wierzbę, orzesznik, z czasem drewno sosny czy dębu. Najczęściej tworzonymi meblami w tym nurcie były krzesła, stoły, ławki, biurka, fotele, komody, łóżka, kołyski, wieszaki, zegary, lampy itp. Innym, równie chętnie wykorzystywanym materiałem była wiklina, z której powstawały m.in. kosze, krzesła, lampiony. Skoro w stylu tym dominuje naturalność i prostota, dlatego i meble winny takie być. Odpadają więc wszelkie rzeźbienia, wzory, owalne kształty czy gięte nóżki.

Wspomniana wyżej bliskość z naturą wiąże się również z naturalnymi kolorami we wnętrzach tego stylu. A więc kolory pastelowe, biel, zieleń, zarówno jasna, jak i lekko przydymiona, beże, brązy, delikatny błękit i kolor niebieski. Należy za to unikać kontrastujących, bardzo wyrazistych barw, gdyż zabierają sielankowy, wiejski klimat. Gdy skupimy swoją uwagę na ścianach, nie powinniśmy obawiać się nierówności, chropowatości, przecierek czy bielenia ścian, gdyż taki właśnie widok przywołuje na myśl wiejską chatę i stanowi piękne do niej nawiązanie. Podobnie jak widok kamienia, cegły czy gliny. Chęć odwołania się do wyposażenia wiejskich chat z przełomu XIX i XX wieku, to postawienie na naturalne tkaniny, tj. len, wełna i bawełna. A więc to np. lniane lub haftowane poduszki, obrusy, serwetki, pościel, makatki, ręcznie tkane chodniki, do tego z motywami roślinnymi, w paski albo kraty również stanowią o rustykalności stylu ale również nadają pomieszczeniom przytulności i podnoszą komfort podczas wypoczynku.

Całości dopełnią dodatki, bibeloty - proste dekoracje takie, jak: naczynia wykonane z gliny lub metalu, drewniane figurki, detale z kutego żelaza. Mogą to być również stara maszyna do szycia, zegar z kukułką, żelazko z duszą czy lampa naftowa, które dodadzą unikalnego klimatu w tworzonej aranżacji wnętrz. Nie należy zapominać również o kwiatach, zarówno tych doniczkowych, jak i ciętych. W przypadku tych ostatnich, niech w wazonie królują kwiaty polne. Kwiaty mogą być również motywem widocznym na obrusach, pościeli, poduszkach czy zasłonach, czy też suszone. Idealnym dodatkiem będą ponadto kosze wiklinowe, dywany z włókien naturalnych i rattanowe fotele bujane. Istotne jest też to, że w tego typu wnętrzach wszystkie nowoczesne sprzęty RTV AGD należy tak zaaranżować, aby były jak najmniej widoczne.

Kolejnym, ważnym elementem rustykalnego wnętrza jest oświetlenie, które podtrzyma sielski klimat. Dominować więc powinny wszelkie lampy o drewnianych stojakach, wiszące żyrandole imitujące świeczniki, żeliwne kinkiety, wiszące żeliwne lampy sufitowe. Najważniejsze jednak by oświetlenie dawało jasne, delikatne światło.

Wiele projektów domów z naszej oferty idealnie  pasuje do stylu rustykalnego. Dlatego warto też poznać ofertę na projekty domów umieszczoną na naszym serwisie.

 

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).