Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Styl Vintage - czyli powrót do przeszłości


Paradoksalnie słowo vintage na początku swej ,,drogi" wcale nie odnosiło się do stylu wnętrz, a do…. wina. Bowiem tym właśnie słowem winiarze określali dobry rocznik wina. A więc takie wino, które miało za sobą wiele lat sezonowania. Nim pojęcie to dotarło i na stałe zadomowiło się w świecie wnętrzarskim przeniknęło do świata mody - to tam należy szukać inspiracji.

Znakiem rozpoznawczym stylu vintage jest kolor i pomysłowość.

Współcześnie możemy więc powiedzieć, że wszystko, co odnosi się do tego stylu ma jedną główną cechę - starzenie się.

stare meble w stylu vintage

stare meble w stylu vintage

Miłośnicy tego stylu na świecie najchętniej odnoszą się do wzornictwa XX wieku od jego początku po lata 70. Z kolei polscy wielbiciele vintage najchętniej wracają do lat 50. i 60. Bowiem przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, takie jak meble, oświetlenie czy ceramika, charakteryzują się intrygującym, oryginalnym wzornictwem. Kolejnym atutem skłaniającym do sięgania po nie jest fakt, że projekty ówczesnych przedmiotów są bardzo dopracowane. Są ciekawe, funkcjonalne, proste i estetyczne. Cechy te świadczą o ich ponadczasowości, tak istotnej podczas aranżacji wnętrz w stylu vintage. Dlatego tak chętnie miłośnicy tego stylu sięgają po rodzimą ceramikę z Bolesławca, Huty Szkła ,,Irena," po projekty spółdzielni Ład czy meblościanki Kowalskich.

Można więc śmiało powiedzieć, że styl vintage to sposób na drugą młodość mebli i sprzętów, które przetrwały próbę czasu. Jest to taki styl, w którym liczą się przede wszystkim oryginalność oraz wiek rzeczy, jak również wzornictwo z minionych epok stosowane przy produkcji sprzętów codziennego użytku.

Chcąc więc zamieszkać w domu, w którym dominuje styl vintage, we wnętrzach z duszą należy polubić polowanie na stare przedmioty, odwiedziny na strychach czy piwnicach babć, plich targach.

Nie muszą to być drogie antyki, wystarczy, że będą miały historię, oryginalny design, albo będą wykonane w ciekawy sposób. Nie każdego też stać na oryginalne meble czy dodatki sprzed lat, zatem taki ukłon w stronę przeszłości może działać tylko na korzyść. Inna sprawa, że istniejące zapotrzebowanie na taki styl sprawiło, że powstała cała branża, która specjalizuje się w tworzeniu postarzonych rzeczy, elementów wyposażenia wnętrz i różnych bibelotów. Zatem kupić możemy nowe przedmioty, które wyglądem do złudzenia przypominają stare - celowo postarzane, popękane, itp. Kupić możemy również sprzęty użytku domowego stylizowane na te z poprzedniej epoki- tutaj ukłon ze strony producentów sprzętu AGD, którzy zatroszczyli się o miłośników vintage.

Dlatego też w sklepach czy to stacjonarnych czy internetowych możemy znaleźć szeroką gamę kuchenek, piekarników, ekspresów do kawy, tosterów charakteryzujących się krągłościami rodem z lat pięćdziesiątych. Lodówka koniecznie musi być duża, o zaokrąglonych brzegach, wyposażona w duży metalowy uchwyt i wolno stojąca. W takiej kuchni nie ma miejsca na nowoczesne płyty indukcyjne, gotuje się w niej na kuchenkach palnikowych.

Kuchnia wydaje się być najbardziej wdzięcznym miejscem, w którym świat vintage może zagościć. W takiej kuchni nie chowa się rzeczy do szafek, wręcz odwrotnie - eksponuje ich oryginalność. A mowa o dodatkach typu puszki na herbatę, kawę, cukier, masywne słoje na makaron czy płatki, metalowa waga kuchenna, porcelanowe filiżanki, itp.

Trzeba pamiętać, że omawiany styl, to nie kalka przeszłości, bardziej jest to kreatywna wariacja na jej temat. Styl vintage w swoich wnętrzach można osiągnąć na dwa sposoby, a mianowicie: wprowadzając do nowoczesnego wnętrza wyszukane starocie, tj. stara komoda, krzesła, fotel dziadka czy niski stolik z lat 50., bądź na odwrót – do starego wnętrza współczesne elementy. Ważne, żeby unikać dosłowności i zachować dystans. Ważne, aby nie bać się nowoczesności. Aranżację pomieszczenia należy zacząć od wyznaczenia elementu przewodniego i to właśnie do niego dopasować resztę dodatków na zasadzie przeciwieństw. Bowiem łączenie starego z nowym jest kluczem do sukcesu.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).