Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Styl skandynawski - minimalizm wyrazu


Styl skandynawski - minimalizm wyrazu

Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej. Chłód i dzikość tamtego klimatu stanowią inspirację miłośników wnętrz. Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą. Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem, prostotą formy i brakiem pretensjonalności.
wnętrze w stylu skandynawskim

wnętrze w stylu skandynawskim

Źródeł tego stylu należy doszukiwać się w malarstwie, gdyż to właśnie szwedzkiego malarza i architekta wnętrz - Carl Larssona uznaje się za prekursora tegoż stylu. Był on reprezentantem ruchu Arts and Crafts Movment. Twórcą głównie obrazów olejnych, akwareli i fresków. A zasłynął z obrazów, które przedstawiały codzienne życie swojej rodziny - domu, który urządzał wraz ze swoją żoną (również artystką) Karim. Ich dom wyróżniał się na tle raczej ciemnych i dusznych pomieszczeń tamtej epoki. Co było charakterystyczne w jego obrazach? Przede wszystkim dominowała jasność w domu, co powodowało, że miało się wrażenie, że jest przyjazny dla ludzi, przytulny. Biorąc pod uwagę klimat w jakim żyli, tworzył dzięki temu antydepresyjną stylistykę. Kolejną charakterystyczną cechą widoczną w jego obrazach jest zamiłowanie do prostoty, funkcjonalności, natury i estetyki. Uwiecznione przez Larssona wnętrza stały się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń do tworzenia nowego nurtu w aranżacji wnętrz.

Współcześnie pojmowany skandynawski styl stanowi odzwierciedlenie pewnej filozofii życia. Funkcjonują dwa słowa klucze wyrażające istotę omawianego stylu: lagom i hygge. Pochodzące ze szwedzkiego języka lagom oznacza równowagę - ani nie za mało, ani nie za dużo. Zaś hygge - z języka duńskiego – dobre samopoczucie, błogostan, celebrowanie chwili.

Do popularyzacji tego stylu w Europie przyczyniły się dorocznie przyznawane projektantom nagrody Lunning Price w latach 50. i 60. XX wieku. To dzięki nim usłyszano o trendzie również w Polsce.

We wnętrzach urządzonych w tym stylu możemy dostrzec przyjazną, przytulną strefę, gdzie można odciąć się od pośpiechu i natłoku informacji płynących np. z mediów, stąd często w takich pomieszczeniach nie znajdziemy sprzętu audiowizualnego. Bowiem jest to przestrzeń, w której można się wyciszyć i relaksować przy dobrej kawie czy też książce. Oto właśnie hygge w praktyce – sztuka tworzenia pięknych i komfortowych miejsc, dzięki którym można celebrować codzienne rytuały z dala od zgiełku całego świata.

Z kolei lagom w praktyce kładzie nacisk na harmonię, skromność i życie zgodne z naturą. Wygoda mieszkania, życia wcale nie wymaga ogromnej ilości przedmiotów. Liczą się proste i funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nam, jak i przyrodzie. Przy czym akcentowana prostota w postaci zastosowanych mebli może jednocześnie stanowić małe dzieło sztuki, które doskonale zdobi całe pomieszczenie.

Skandynawski styl sprawdzi się w wielu mieszkaniach, będzie równie efektowny w kawalerce, jak i w dużym, przestrzennym domu. Jest idealny dla osób ceniących prostotę i minimalizm.

Skupmy się teraz na głównych cechach i charakterystyce stylu skandynawskiego realizowanego współcześnie:

Główne cechy skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz to przede wszystkim akcentowana już prostota, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów. We wnętrzach dominują jasne kolory, co z jednej strony stanowi odniesienie do skandynawskiego klimatu i chęci rozjaśnienia jej od północnych chłodów i mroku, z drugiej zaś jasne barwy umożliwiają optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Mimo, iż biel jest najbardziej popularnym kolorem w tym stylu, wykorzystywane są również szarości lub écru i odcienie ziemi (brązy, beże, żółcienie, khaki), ale nie wyklucza się też odcieni błękitu, wrzosu, czerwieni i subtelnych pasteli (mocniejsze barwy najlepiej wpleść w aranżację za pomocą dodatków). Pożądane zielone akcenty najlepiej wprowadzić za pomocą żywej roślinności, która ożywi wnętrze. 

Ważne natomiast jest to aby nie zapominać o tym, aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyskuje się także poprzez np. rezygnację z firan i zasłon w oknach. Kolejną charakterystyczną cechą jest minimalistyczny wystrój. Niewielka ilość mebli i ich jak najbardziej użytkowe zastosowanie stanowi kwintesencję pragmatyzmu Skandynawów. Nie oznacza to oczywiście, że wnętrza urządzane w tym stylu są ascetycznie puste. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą dobrze współgra, a pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter. Dużą zasługa tej równowagi jest zamiłowanie do naturalnych tkanin i dodatków. Wśród dodatków możemy wyróżnić np. len, juta, wiklina i bawełnę, które zdobią wnętrza, nadając przy tym przytulny klimat. Innym świetnym dopełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim są poduszki, narzuty, koce i pledy z grubym splotem. Jest to nie tylko ładny dodatek w stylu skandynawskim, ale również funkcjonalny. Walor dekoracyjny i funkcjonalny ma również zastosowanie licznych świec w pomieszczeniach. Mieszkańcy Skandynawii uwielbiają świece, dlatego można je stawiać dosłownie wszędzie - w kuchni, salonie, łazience i sypialni.

Jak już zostało wspomniane styl skandynawski wyraża przede wszystkim miłość do natury. Biorąc pod uwagę obecny trend ekologiczny i wzrost odpowiedzialności za stan przyrody, stał się jeszcze bardziej popularny. W praktyce, tj. urządzając wnętrza w tym stylu wyraża się to m.in. stosując elementy drewniane, np. krzesła, stoły, stoliki, na podłodze długie deski. Mile widziane są deski z licznymi sękami czy też pęknięciami, które wyglądające na nieobrobione. Taka podłoga może pozostać w swojej naturalnej kolorystyce lub  być bielona.

Styl skandynawski daje też możliwość wyrażenia siebie tym wszystkim, którzy mają i potrafią wykorzystać własne zdolności tworząc czy przerabiając część mebli własnoręcznie. Doskonałym przykładem mogą być choćby meble z palet i wykorzystanie wszystkiego, co daje natura.

Ważnym elementem w wystroju każdego mieszkania stanowi odpowiednie oświetlenie. Pełni ono funkcję nie tylko praktyczną ale i dekoracyjną. Nie inaczej jest w przypadku stylu skandynawskiego, który pozwala na łączenie klasycznych i prostych form z nowoczesnym designem. Lampy skandynawskie to przede wszystkim miękkie linie i okrągłe formy połączone z drewnianymi dodatkami. Ważne jednak aby dawały ciepłe światło. Przepisem na dobrze zaprojektowane oświetlenie jest wykorzystanie wielu punktowych lamp, źródeł światła ( w tym w postaci świec) i doprawienie ich  designerskimi akcentami. Styl ten daje możliwość łączenia elementów wykonanych z metalu z drewnem i tkaniną. Lampy stołowe i podłogowe najczęściej posiadają abażury w kolorach bieli, szarości i ciepłych brązów. Nowoczesne oświetlenie w stylu skandynawskim czerpie inspiracje zarówno ze stylu klasycznego, retro i industrialnego. Łączenie tych wszystkich elementów sprawia, że oświetlenie, jak i całe wyposażenie mieszkań w stylu skandynawskim są tak wyjątkowe i niepowtarzalne.

Trzeba wiedzieć, że styl skandynawski stanowi doskonałą bazę do tworzenia różnych aranżacji. Pozwala łączyć ze sobą wiele stylów i wariacji kolorystycznych. Chłód północy w połączeniu z żywymi kolorami i geometrycznymi wzorami pozwoli stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze.  Projekty domów , praktycznie w każdym stylu , od domów nowoczesnych do domów  tradycyjnych można aranżować w stylu skandynawskim.
 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).