Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Kwestie nieformalne.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Kwestie nieformalne.

We wcześniejszym artykule zwróciliśmy uwagę na kilka istotnych aspektów wyboru działki. Teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw, które warto sprawdzić, aby wybrać właściwą działkę i te sprawy, nie wynikają z kwestii formalnych takich jak plan zagospodarowania, dostępność drogi, itp.

osiedle domków jednorodzinnych w budowie

działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w budowie

Ponieważ chcemy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą zostać niezauważane przez potencjalnego inwestora, można to nazwać wadami ukrytymi.

Warto więc przeanalizować poniższe aspekty:

Podłoże gruntowe

Należy sprawdzić grunt na działce. Warto dowiedzieć się o dwie sprawy: o podmokłość terenu, czy wcześniej nie było na terenie działki bagna lub stawu, który został zasypany oraz o stabilność gruntu, czyli na do jakiej głębokości jest humus.  Jedyną w 100% pewną metodą są badania gruntowe, ale również można sprawdzić czy w najbliższej okolicy , na działka sąsiadujących są wybudowane domy oraz należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Działki na zboczach mogę nie być stabilne i teren może mieć tendencje do osuwania się podczas dużych opadów.

Szerokość działki

Unikajmy wąskich działek. Ponieważ na takich działkach budowa domu jest utrudniona. Problemem jest wybór projektu , który musi być zaprojektowany pod wąską działkę, Kolejnym problemem jest dobre zagospodarowanie terenu działki. Wybieramy działki szersze niż 22 m, a najlepiej szersze niż 25 metrów. Unikajmy działek o szerokości poniżej 16 metrów. Projekty domów na wąską działkę są dostępne, ale jest ich mocno ograniczona liczba

Uzbrojenie działki w media

Wybierajmy działki podłączone do mediów, a unikajmy działkę, które, nie są podłączone do żadnego medium. Najlepiej kupić działkę ze wszystkimi możliwymi przyłączami. Przyłącza - prąd, gaz, kanalizacja świadczą i tym , że działka w planach zagospodarowania widnieje jako budowlana. Najważniejszy na działce jest prąd elektryczny. Brak jakichkolwiek mediów oznacza, że będziemy musieli wydać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy by rozpocząć budowę.

Sąsiedzi i sąsiedztwo działki

Sąsiedztwo to ważny nieformalny czynnik, który sprawia, że dana lokalizacja jest atrakcyjna lub nie. Przed zakupem działki należy sprawdzić, czy sąsiedzi są spokojnymi ludźmi a ich pasje lub praca nie przeszkadzają sąsiadom. Dalsi sąsiedzi też są istotni, nawet ci, których nie widać z posesji, ale za to może być ich dobrze słychać.

Warto objechać teren i zobaczyć czy w okolicy dba się o czystość, czy nie ma dzikich śmietnisk lub wysypisk, czy pobliskie i dalsze gospodarstwa nie zajmują się chowem bydła, ptactwa  lub innych zwierząt w ramach  dużych hodowli. Istotne jest też zbadanie dalszych okolic, z których często wieje wiatr.

Niechciane hałasy i zapachy, czyli tzw. immisje

Rozwijając temat sąsiedztwa należy zwrócić uwagi na tzw. immisje. Często z sąsiedztwa dochodzą do nas hałasy, brzydkie zapasy, a nawet niekiedy uciążliwe zacienienie naszej działki. Aby uniknąć w przyszłości sporów lepiej unikać takich lokalizacji.

Tereny inwestycyjne w pobliżu

Wzmożony ruch samochodowy, korki na drogach dojazdowych to kłopoty komunikacyjne, których warto uniknąć. Dlatego wybierajmy działki , które są dobrze skomunikowane, ale trochę bardziej na uboczu, z dala od głównych ciągów komunikacyjnych i terenów inwestycyjnych

Piękna okolica.

Warto zwrócić uwagę na atrakcyjność krajobrazu w sąsiedztwie działki. Taki teren zawsze przyciągnie osoby zwracające uwagę na piękno krajobrazu, warto zawsze wybrać działkę w ładnej okolicy, bo teren będzie zyskiwał na wartości i znajdą się chętni by budować w pobliżu.

Właściwa pora zakupu.

Jeśli działka, którą jesteśmy zainteresowani nie znajdują się w centrum zainteresowania to warto obejrzeć ja wczesną wiosną i latem. Latem zobaczymy jak zielona jest okolica. Zimą zobaczymy wszystkich sąsiadów i co mają na działkach, a wczesną wiosną , czy teren nie jest podmokły. Ta wiedza pozwoli nam uniknąć działek na terenach podmokłych i działkę w nieatrakcyjnej wizualnie okolicy.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).