Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Wygodny dom, czyli na jakiej powierzchni zamieszkać?


Zagadnienie wygody i komfortu jest bardzo istotne. Każdy inwestor zastanawia się jaki dom wybudować, by dom spełnił oczekiwania. Komfort zależy od wielu czynników i jest uzależniony nie tylko od wielkości poszczególnych pomieszczeń.

Nowoczesny dom z basenem

Nowoczesny dom z basenem

Wpływ na komfort zamieszkiwania mają zagadnienia związane z przystosowaniem domu do planowanej ilości domowników, zastosowane rozwiązania funkcjonalne, szerokości i wielkość ciągów komunikacyjnych, odpowiedni plan zagospodarowania działki obejmujący optymalne posadowienie domu na działce pod względem stron świata, posadowienia domu w odpowiednim miejscu na działce.  Idąc w rozważaniach dalej można zauważyć, że miejsce budowy domu tzn. ma znaczenie. Bliskość do pracy, do szkoły, do infrastruktury handlowej oraz odpowiednia okolica z miłymi sąsiadami też ma ogromne znaczenie. Komfort mieszkania może się obniżyć, gdy w okolicy pojawiają się uciążliwe hałasy lub zapachy. To może sprawić, że zamiast korzystać z walorów własnego ogrodu i tarasu, będziemy siedzieć zamknięci w pomieszczeniach przy komputerze lub telewizorze.

1. Dom przystosowany do planowanej ilości domowników.

Tak powinniśmy przy wyborze projektu domu zwrócić uwagę na ilość domowników i ich wiek.

Ponieważ inne potrzeby mają osoby starsze a inne dzieci. Podczas wyszukiwania warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w ofercie są dostępne domy wielopokoleniowe, dla rodzin wielodzietnych, itd. Trendem jest obecnie, że każdy domownik posiada własny pokój, a dodatkowo powoli wkracza również moda by pomieszczenia dodatkowe byłby indywidualne dla każdego domownika. Takie pomieszczenia jak łazienka czy garderoba. Planując zamieszkać z jednym z rodziców w domu wielopokoleniowym należy wybrać projekt, który ma dwa kompletne mieszkania, Jedno mniejsze z oddzielnym wejściem z kompletnym programem i drugie większe.

2. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne.

W naszym domu powinny się znaleźć następujące pomieszczenia dodatkowe oraz pewne określone rozwiązania funkcjonalne:

– Spiżarka lub spiżarnia. Pomieszczenie umiejscowione w pobliżu kuchni. Aby zachować niższą temperaturę i odpowiedni poziom wilgotności powinno być dobrze wentylowane.

– Pralnia i suszarnia. Istnieje wiele teorii, w którym miejscu ma być. Bardziej tradycyjne podpowiada, by suszarnia była na parterze z ewentualnym wyjściem na zewnątrz. Bardziej nowoczesne podejście umieszcza ją w części nocnej domu. Miejsce rozkładanych suszarek zajmują wirówki i suszarki bębnowe.

– Garderoba lub garderoby. W nowoczesnym projektowaniu dochodzi do kompromisu, minimalna ilość pomieszczeń garderoby to jedna, a zapewniająca maksymalny komfort to ilość równa ilości domowników.

– Dodatkowy pokój na hobby, warsztat. Teraz nowy trend, który się pojawia to trend osobnego pokoju dla płci męskiej określonego jako pokój hobby lub warsztat, a płeć piękna powoli zyskuje pokój zwany po prostu przymierzalnią.

– Odpowiednia ilość łazienek i toalet. To ilość dopasowana do ilości mieszkańców. Najbardziej komfortowe rozwiązanie to łazienka dla każdej sypialni. Często też tylko pokój rodziców i pokój gościnny na prywatną łazienkę. Pozostali domownicy korzystają z łazienki wspólnej.

– Masterbedroom, czyli pokój sypialnia rodziców z własną garderobą i łazienką. Dwa trendy, jeden który lokuje masterbedroom blisko salonu, zwłaszcza w domach parterowych, drugi jako oddzielony pokój, oddzielony od pozostałych pokoi w strefie nocnej.

– Pomieszczenia gospodarcze. Po prostu ,,must have" dla każdego domu z ogrodem.

– Garaż. Im większy dom i bardziej zamożni mieszkańcy tym więcej stanowisk na samochody w garażu lub garażach.

3. Szerokości i wielkość ciągów komunikacyjnych.

Korytarze powinny mieć szerokość 1,1 metra, a w przypadku niepełnosprawnych domowników 1,2 m lub więcej. To samo schody. Szerokość schodów to 1m. Schody reprezentacyjne mogą być odrobinę szersze. Dla osób niepełnosprawnych przyda się winda.

4. Plan zagospodarowania działki.

Plan zagospodarowania działki powinien zakładać odpowiednie ciągi komunikacyjne wokół domu, które łączą wszystkie strefy zaplanowane na działce i wjazd.  Na działce powinny zostać zaplanowane strefy związane z wypoczynkiem i relaksem, kącik sportowy lub hobby, strefa izolującą zapewniającą prywatność, ogród i strefę użytkową, np.  przydomowy ogródek warzywny. Dom należy posadowić na działce zwracając uwagę na kierunki świata, tak by odpowiednia ilość światła docierała do pomieszczeń domu oraz do stref wokół domu, które tego światła potrzebują najwięcej. Przyjęło się, że najlepiej by salon był od południa, wjazd od północy, kuchnia od północy.

5. Odpowiednia wielkość pomieszczeń.

Kierując się jednak wielkością domu jako kryterium komfortu i wygody można wprowadzić pewien subiektywny podział, który wskazuje, czy wielkość danego pomieszczenia jest wystarczająca, wygodna lub bardzo komfortowa. W domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych łatwiej zaprojektować pomieszczenia duże, charakteryzujące się wysokim komfortem.

Istotny jest również kształt i ustawność pomieszczeń. Najbardziej ustawne są pomieszczenia w kształcie prostokąta i kwadratu, najmniej o kształcie nieregularnym, zawierające łuki. Ważne jest też aspekt ilości okien i ścian bez okien, oraz w przypadku poddaszy użytkowych znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylanie ściany wynikający z kąt nachylenia połaci dachu.

Zacznijmy zatem od wielkości pomieszczeń. Jako wyznacznik przyjmiemy powierzchnie użytkową, a dla pomieszczeń w których nie możemy powiedzieć o powierzchni użytkowej - powierzchni netto.

 

Pomieszczenie Wystarczająca ( m2) Wygodna ( m2) bardzo komfortowa ( m2)
Wiatrołap 4 m 6 m Ponad 8 metrów
Kuchnia bez wyspy 6 m 9 m Ponad 12 m
Kuchnia z wyspą 14 m 16 m Ponad 18 m
gabinet 8 m 11 m Ponad 14 m
Pokój dziecka 9 m 12 m Ponad 14 m
Sypialnia rodziców 12 m 16 m Ponad 20 m
Jadalnia 6 m 10 m Ponad 12 m
salon 25 m 30 m Ponad 40 m
łazienka 3,5 m 6 m Ponad 10 m
wc 2 m 3 m Ponad 4 m
Spiżarnia przy kuchni 2,5 m 6 m Ponad 10 m
garderoba 4 m 8 m Ponad 12 m
Garaż jednostanowiskowy 15 m 22 m Ponad 25 m
Garaż dwustanowiskowy 29 m 35 m Ponad 40 m
Pomieszczenie gospodarcze na narzędzia ogrodnicze 6 m 9 m Ponad 14 m

 

Jak można zauważyć rozpiętość powierzchni pomieszczeń jest bardzo duża. Inwestorzy i architekci idą więc czasami na kompromis i projektują cześć pomieszczeń w wymiarze komfortowym, chodzi tu o pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym, takie salon, kuchnia i jadania oraz strefa wokół tarasu, pozostałe pomieszczenia są projektowane bardziej oszczędnie. Tak aby ich wielkość była wystarczająca.

 

Na samym końcu wędrówki po komfortowych rozwiązaniach należy zastanowić się w jakim stylu powinien być dom: w stylu nowoczesnym, czy może dom podmiejski, a możemy chcemy dom drewniany z bala. Wiele projektów domów z komfortem na najwyższym poziomie znajduje się w ofercie dom.pl. Każde rozwiązanie ma swój klimat. W zależności od umiejscowienia działki czasami lepiej wybrać dom nowoczesny, a czasem do działki o charakterze leśnym lub widokowym dobrać dom z bala drewnianego. Wszyscy mówią, że wielkość ma znaczenie, moim skromnym zdaniem najważniejsze, by w domu była miłość i zrozumienie. Wówczas pozostałe aspekty komfortu będą miały mniejsze znaczenie. Również w małym domu możemy być szczęśliwi, to wszystko zależy od nas, czy prawdziwe poczucie rodzinnej atmosfery znajdzie się w naszym domu czy nie.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).