Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Jak tanio wybudować dom?


Jak tanio wybudować dom?

To pytanie, na które stara się odpowiedzieć wielu inwestorów.

Poniżej poruszymy kwestie, które pomogą podjąć właściwe decyzje. Podpowiedzą – jak obniżyć koszty budowanego domu?

Model house construction with brick on blueprint and tablet

Projekt domu, rysunki

Właściwie wybrany projekt.

Najważniejszą kwestią jest właściwie wybrany projekt. Na pewno najważniejszą na początek przygody z budową domu. Projekt, którego powinniśmy szukać to dom dopasowany funkcjonalnie do naszych potrzeb, nie budowany na wyrost i dobrze zaplanowany pod nasze aktualne i przyszłe potrzeby. Rozwijając tematykę. Nasze potrzeby wynikają z aktualnej wielkości rodziny, planowanej wielkości rodziny. Jeśli nasza rodzina składa się z 3 osób, i ewentualnie planujemy jej powiększenie to dom z salonem i trzema sypialniami powinien być odpowiedni.  Jeśli do tego mamy rodzinę i czasami zdarza się, że będziemy gościć swoich braci lub siostry warto wybrać dom z salonem i czterema pokojami. Lub z pięcioma. Zawsze warto rozważyć budowę garaży w bryle domy, czy to ma być jeden garaż, czy dwa?

 

Wygląd, zastosowane technologie i rozwiązania funkcjonalne projektu.

Dla odważnych świat należy, ale nie w tym przypadku…. Należy postawić na tradycyjne, sprawdzone technologie, dobrze znane lokalnym fachowcom i tanie. Jeśli chcemy wybudować tanio to gdy na rynku będzie wielu fachowców, którzy znają technologie to będzie można wybrać z wielu ofert.

Przykładowo budowa ściany dwuwarstwowej jest tania, ściana jest prosta w wykonaniu, łatwo uniknąć mostków termicznych. Niektórzy powiedzą, że ściana jednowarstwowa jest tańsza, ale czy na pewno. Materiały pomimo, iż są droższe, to postawienie jest tańsze. Można mnożyć przykłady, ale postawiłbym na ścianę dwuwarstwową z pustaka ceramicznego ocieplonego styropianem lub na beton komórkowy.

 

Dom tani w budowie to dom o prostej bryle.

Trzeba zrezygnować z wykuszy, lukarn, wielospadowych dachów. Domy na planie prostokąta lub kwadratu są najlepsze.

Garaż w bryle czy dostawiony?

Warto zastanowić się czy w ogóle garaż…. ale skoro jest to trzeba liczyć kilkadziesiąt tysięcy na jedno stanowisko wydane dodatkowo.

 

Czy dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ w domu z poddaszem użytkowym muszą znaleźć się schody i za tą powierzchnie komunikacji należy zapłacić. Subiektywna ocena piszącego to że dom parterowy o powierzchni 90m lub większej metrów powierzchni netto jest droższy w budowie za metr kwadratowy od domu tej samej powierzchni, ale z poddaszem użytkowym. Z drugiej strony w domu parterowym łatwiej jest wykonać ściany, ocieplenie nałożyć tynki, bez konieczności rozstawiania wysokich rusztowań co przy budowie systemem gospodarczym może mieć znaczenie. Propozycje projektów domów parterowych i z poddaszem użytkowym znajdziecie na stronie pracownia-projekty.dom.pl

Budowa samemu, czyli metodą gospodarczą

To najtańsza forma, jeśli nie uwzględnimy kosztów własnej pracy.  Czasami może zdarzyć się, że dobra ekipa za dobrą cenę może kupić taniej materiał i wykonać pracę w naprawdę dobrej cenie.

Materiały.

Warto inwestować w lepsze materiały. Ale nie warto przy budowie opartej na kosztach wybierać najdroższych rozwiązań. Czy naprawdę jesteś pewien, że musisz kupić najdroższe okna pięci-oszybowe? Różnica w kosztach w postaci zaoszczędzonej energii zwróci Ci się za 100 lat?!  A może po prostu zrób mniejsze okna. Obecnie przeciętna ściana ma przenikalność ciepną mniejszą niż 0,23 W.m-2.K-1, a najlepsze okna na poziome 0,6 W.m-2.K-1

Dalej idąca teza mówi, że warto kupować materiały najtańsze, ale spełniające normy techniczne i warunki projekt.  Nie ma aż tak dużego znaczenia, czy do budowy zastosujemy pustak max, czy ceramikę poryzowaną, jeśli później i tak dołożymy 20 cm styropianu jako warstwę ocieplenia Najlepsza dachówka ceramiczna jest przynajmniej 2 razy droższa od najtańszej dachówki ceramicznej, Różnice w cenach materiałów są ogromne i dlatego warto postawić na tańsze, ale spełniające warunki techniczne. Możemy stosować tą praktykę zawsze tam, gdzie chodzi nam o koszty i ich obniżenie.

Koszty użytkowania domu.

Tu najważniejszych jest wybór ogrzewania i wentylacji. Czy wydając 100 czy 200 tys. na energooszczędny dom kiedykolwiek za Twojego życia się to zwróci? Na pewno będziesz żył ekologicznie.

Zawsze kalkuluj i porównuj: koszt pieniądza, koszt wybudowania i koszty eksploatacji. Jeśli są oszczędności w okresie 5 lat to zawsze się opłaca, ale jeśli za 20 lat, to chyba trudno przewidzieć co się w tak długim okresie zdarzy. Inwestycja w produkty klasy AAA jest zawsze dużo większa od inwestowania w produkty klasy A+, oszczędności w zużyciu prądu czy wody w tych urządzeniach nie są aż tak wielki. Lepiej jest zastosować automatykę do grzania wody, która dokładnie określi w jakich godzinach potrzebujemy ciepłej wody niż kupowanie bardzo dobrze zaizolowanego zbiornika bez tej automatyki.

 

Kosztorys budowy domu.

Warto zyskać jak największą pewność i wydać kilkaset złotych na zakup kosztorysu. Im bardziej aktualny lub przygotowany pod indywidualną lokalizację.  Dobry kosztorys pomoże również w rozmowach z wykonawcami. Ceny kosztorysów indywidualnych wahają się od 400 do 700 złotych. Gotowe kosztorysy są w cenie od 200 zł do 400 zł, ale rzadko są aktualne na ostatni kwartał.

Orientacyjne koszty budowy podawane na stronach www.

Przy domach pojawiają się koszty budowy, często w formie graficznych wykresów i zazwyczaj wyglądają bardzo atrakcyjnie. Tak możesz mieć większy dom niż myślałeś, itd.  Te orientacyjne koszty nie zawierają zazwyczaj wszystkich wydatków. Często pokazują budowę do stanu surowego zamkniętego, czasami do stanu deweloperskiego, ale to nie są przecież wszystkie koszty wybudowania domu. Koszty robót wykończeniowych są ogromne i brak zaplanowanych i to dość sporych pieniędzy w budżecie na ten cel może skutkować problemami z dokończeniem budowy. Czasami koszty prac wykończeniowych, sprzętu AGD, mebli, itd. to 30% całych kosztów, a czasami nawet więcej niż 50%. Warto o tym pamiętać!!!

Co to jest stan surowy otwarty?

Stan surowy otwarty to budynek, który ma wymurowane ściany nośne, kominy i strop nad parterem, schody wewnętrzne, a także wykonaną więźbę i pokrycie dachu. Nie ma drzwi, okien i ścianek działowych. Jeżeli budowa zostaje przerwana na tym etapie, to drzwi i okna zabezpiecza się deskami lub folią,

Co to jest stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to budynek, który posiada już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone. Budynek w stanie zamkniętym jest już dobrze zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Co to jest stan deweloperski?

Jednoznacznej definicji nie ma. Najczęściej przyjmuje się, że jest to stan surowy zamknięty z wykonanymi wszystkimi pracami zewnętrznymi (dom jest na zewnątrz gotowy z wykonanym ociepleniem ze wszystkimi tynkami, rynnami) a w środku są wykonane tynki, wylewki, założone instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne. W przypadku mieszkań deweloperskich często jest zrobiona łazienka na ,,gotowo". Czasami jest wstawiony kocioł grzewczy w ramach stanu deweloperskiego.

Jakie są koszty instalacji wewnętrznych?

Często w kosztorysach przyjmuję się, że stanowią ryczałtowo 14-17% kosztów stanu deweloperskiego.

Do instalacji wewnętrznych zaliczamy instalacje Wod-Kan, gazowe, elektryczne, rekuperacje, instalacje grzewcze.

Jakie są koszty wykończenia?

Koszty wykończenia mieszczą się najczęściej w zakresie 30-50% kosztów stanu deweloperskiego. Czyli od ok. 50 tyś złotych wzwyż. Ten etap nigdy nie znajduje się w kosztorysie. Zawsze jest w gestii inwestora.

 

Podsumowanie.

Tania budowa domu to budowa przemyślana i zaplanowana z góry.

Krok po kroku wybieramy tanie i sprawdzone rozwiązania, zaczynamy od racjonalnego wyboru projektu, wspieramy się kosztorysem, następnie cześć możliwych prac robimy sami lub zlecamy niedrogim ekipom wykonawczym.

Podejmujemy racjonalne decyzje dotyczące materiałów i ogrzewania. Najtrudniejszym wydaje się etap wykańczania, przy tym etapie możemy wykonać niezbędna ilość prac i pozostałe wykonać później. Aby zgłosić zakończenie budowy domu musimy mieć wykonane wszystkie prace konstrukcyjne a dom musi mieć wykończoną łazienkę, kuchnie, być podłączony do wszystkich mediów i mieć wykonane odbiory instalacji i ciągów kominowych.

 

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).