Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Budowa domu


Budowa domu

Budowa domu to wyzwanie dla każdego inwestora. Możliwości i sposobów jest tak wiele, że trudno w jednym artykule będzie streścić odpowiedzi na pytanie jak budować dom?

Pierwsze zagadnienie do omówienia to zalety i zagrożenia budowy domu z jednym wykonawcą, z wieloma ekipami przez zlecanie poszczególnych etapów ekipom specjalistów, lub w oparciu o własne wykonawstwo.

Budowa domu jednorodzinnego, model 3D na rysunkach technicznych

Budowa domu jednorodzinnego, model 3D na rysunkach technicznych

Stosunkowo trudno znaleźć jednego wykonawcę, który wybuduje nam dom do zamieszkania. Łatwiej już znaleźć wykonawcę, który wybuduje dom pod klucz. Jeszcze łatwiej znaleźć wykonawcę do stanu surowego zamkniętego, a najłatwiej lub stanu surowego otwartego.

Po wyborze jednego wykonawcy do postawienia domu pod klucz wbrew pozorom na inwestorze pozostaje wiele obowiązków. Umowa z wykonawcom nie zwalnia inwestora od troski o swoje pieniądze, od kontrolowania i sprawdzania kolejnych etapów prac, dbania o swoją inwestycję. Na pewno podczas podpisywania umowy należy skorzystać z porad prawnika, a na etapie budowy mieć do dyspozycji przez siebie zatrudnionego kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Te osoby jako fachowcy najlepiej sprawdzą czy każdy etap jest wykonany należycie i zgodnie z projektem. Ten sposób jest dość drogi. Negocjujemy z zawodowcami, którzy świetnie potrafią zarobić na wykonywanej przez siebie pracy. Im większą wiedzę mamy i większe doświadczenie i więcej czasu poświęcimy na analizę ofert tym cena może być niższa. Koszty wykonawstwa za tą samą prace województwie mazowieckim w porównaniu do lubelskiego może różnić się kilkukrotnie. Zaletą tego systemu jest często krótszy i dokładnie określony czas budowy. Stosunkowo mało czasu inwestor poświęca na budowie.

Drugim sposobem jest budowa domu przez wiele ekip, specjalizujących się w poszczególnych pracach, zlecenia będą obejmowały wiele prac budowlanych, będziemy współpracować z murarzami, dekarzami, cieślami, specjalistami od wylewek, tynków, stropów, czy ocieplania budynków. Każda z ekip będzie odpowiedzialna za swój wycinek prac. Warto wybrać kierownika budowy, który będzie razem z nami, ale i w naszym imieniu odbierał kolejne prace. Na pewno czeka nas wiele pracy z analizą ofert i doborem wykonawców, ustaleniem terminów i koordynacją. Nagrodą może być niższy koszt inwestycji, ale nie zawsze jest to pewnik. Warto korzystać z ekip, które mają dobrą reputację i polecane są przez znajomych.

Zaletą tego systemu jest możliwość kontroli każdego etapu. Wadą jest przerzucanie się ekip winą za niedoróbki. Kolejną wadą jest większa ilość czasu którą inwestor musi poświęcić na koordynacje i dobór ekip, oraz nadzór nad każdym etapem. Nagrodą może być niższy koszt prac.

Trzecim sposobem jest budowa pełnym systemem gospodarczym. Osoby, które mają doświadczenie mogą obciąć duże koszty robocizny. Sam inwestor jest odpowiedzialny za prace budowlane. W praktyce jednak rzadko zdarza się że inwestor jest w stanie wykonać wszystkie prace i często posiłkuje się wybranymi ekipami, np. cieślami czy specjalistami od instalacji elektrycznej lub hydraulikami.

W Polsce dominuje system prac zleconych, a niektóre prace wykonują sami inwestorzy. Coraz bardziej popularny jest system w którym zamawiamy u jednej firmy duży zakres robót, np. budowę do stanu deweloperskiego, lub inaczej zwanego stanu pod klucz.

Jak już wcześniej wspomniałem każdy system ma wady i zalety, tylko od inwestora zależy które rozwiązanie wybierze. Przy tej okazji pojawia się kolejny ważny temat - technologi budowy domu. Technologia dotyczy materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych związanych głównie ze ścianami, stropami, konstrukcją i materiałami użytymi do pokrycia połaci dachowych.

To właśnie podczas rozważań nad technologią, często dochodzi do decyzji o wyborze ekipy budowlanej, która specjalizuje się w jednej z wielu technologii budowy.

Wyróżniamy tradycyjne technologie murowe: ściany budowane z ceramiki, bloczków betonu komórkowego, silikatów. I w tym momencie warto wspomnieć i technologii mokrej - tj. Budowy przy użyciu zapraw murarskich na bazie cementu i wody, oraz technologii suchych opartych na klejach i piankach jako łącznikach bloczków murarskich. Oprócz technologii tradycyjnych wyróżniamy kilka innych technologii budowy ścian: technologie szkieletowe budowane w oparciu o szkielet drewniany lub np. stalowy; technologie oparte na tzw. szalunku traconym, gdzie elementy szalunku stają się elementem izolacji ścian, np . technologie oparte na kształtkach styropianowych. Warto wspomnieć jeszcze o miejscu i sposobie powstawania elementów konstrukcyjnych ścian i stropów, tu pojawia się słowo ich prefabrykacji, czyli miejscem powstania jest fabryka domów i z tej fabryki elementy ścian są przywożone i umieszczane przy pomocy dźwigu na placu budowy. Często spotykamy się więc z pojęciem domu w szkielecie drewnianym prefabrykowanym. Innym materiałem z którego budowane są elementy ścian jest keramzyt, czyli prefabrykaty z keramzytu. Tej technologii już bardzo blisko do technologi wielkiej płyty z której kiedyś budowano popularne nadal budynki wielorodzinne potocznie zwane wielką płytą, lub blokami z wielkiej płyty. Rozwiązań budowy ścian jest o wiele więcej. Najważniejszym jest by ściany spełniały wymogi techniczne przewidziane przez prawo budowlane.

Następnym ważnym elementem konstrukcji domu i związanym z technologią jest konstrukcja stropu. W domach wykonanych w konstrukcji drewnianej stosuje się lekki strop drewniany. W przypadku konstrukcji ścian wykonanych techniką murową możemy korzystać ze stropów lekkich lub ciężkich, wylewanych lub ze stropów prefabrykowanych.

Rozwiązań jest wiele, ale najczęściej inwestor korzysta ze stropu zastosowanego w projekcie.

Kolejnym elementem konstrukcji jest dach. Konstrukcja dachu jest wykonywana z drewna. Do jej wykonania najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe. Ekipy ciesielskie wykonują konstrukcje na placu budowy. Coraz popularniejsza jest więźba prefabrykowana, której elementy powstają w fabryce i na placu budowy zostaje umieszczona na konstrukcji domu z wykorzystaniem dźwigu.

Po wykonaniu fundamentów, ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych, ułożeniu stropu , więźby i ułożeniu pokrycia dachowego powstaje budynek w stanie surowym .

Doświadczeni inwestorzy mówią że prawdziwa budowa zaczyna się dopiero od tego momentu.

Dużo prac, które zostają wykonywane po tym momencie może nie mają aż tak spektakularnego wpływu na bryłę budynku, ale wymagają mnóstwa czasu i pieniędzy.

W kolejnych etapach należy wykonać: tynki, wylewki, ułożenie instalacji elektrycznej , wod-kan., montaż stolarki otworowej, wykonanie ocieplenia, tynków zewnętrznych i wielu wielu innych prac.

Dokończenie budowy domu i uzyskanie ostatecznego efektu wymaga przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych i monterskich. Począwszy od prac malarskich, montażu stolarki wewnętrznej, montażu schodów, podłóg, armatury łazienkowej, czy wyposażenia kuchni i innych pomieszczeń.

Kierownik budowy po uzyskaniu odbiorów przyłączy i instalacji wewnętrznych może w końcu zgłosić zakończenie budowy do Starostwa Powiatowego.

Ponieważ temat budowy domu to temat rzeka, napisano na ten temat wiele książek, wielu specjalistów i praktyków ma dużo na ten temat do powiedzenia , to również u nas, na naszym blogu pojawi się wiele następnych artykułów wyjaśniających aspekty budowy domu i wspomagających inwestorów w podejmowaniu właściwych decyzji.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).