Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Jaką działkę kupić pod budowę domu?


Jaką działkę kupić pod budowę domu?

Zagadnienie kupowania działki jest bardzo rozległe i zawiera wiele ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Dobór najważniejszych kryteriów w artykule jest subiektywny, ale ponieważ temat jest obszerny temat będzie rozwijany w kolejnych artykułach o podobnej tematyce.

budowa domu, działka budowlana

budowa domu, działka budowlana

Jaką działkę kupić pod budowę domu? Jaka wielkość jest optymalna?

Na rynku znajduje się wiele działek budowlanych. Łatwo wyszukać je na portalach internetowych zajmujących się wystawianiem ofert nieruchomości. Najczęściej wielkość działki wynosi pomiędzy 700 a 1500 metrów kwadratowych, są również działki mniejsze i większe.

Warto zwrócić uwagę na kształt działki, im bardziej zbliżona do kwadratu tym lepsza. Dotyczy to działek poniżej 1500 metrów, wówczas na takiej działce łatwo jest posadowić każdy dom. W przypadku większych działek warto zwrócić uwagę na szerokość działki. Działki o szerokości 25 metrów lub większej umożliwiają posadowienie wielu rożnych budynków, zarówno parterowych jak i piętrowych. Przy działkach o szerokości poniżej 22 metrów budynek będzie miał już ograniczenia względem kształtu, a na działkach o szerokości poniżej 18 metrów można jedynie wpasować domy na wąską działkę.Wielkość działki to przestrzeń dla domu i domowników i pewna izolacja od sąsiadów. Na małych działkach poniżej 1000 metrów trzeba z góry wszystko zaplanować: miejsce na zabudowę, teren zielony miejsce na parking dla aut, na śmieci, itd. W przypadku większych działek powstaje za to konieczność odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. A później, pielęgnacji tej przestrzeni, co również do najtańszych nie należy. Trzeba więc kierować się rozsądkiem, możliwościami i potrzebami.

Jaką działkę pod budowę domu kupić? Aspekt prawny.

Najlepiej kupić działkę na której można wybudować dom jednorodzinny. Oznacza to mniej więcej tyle, że teren na którym jest działka posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZG). Przed zakupem warto poznać nr działki w księgach wieczystych i sprawdzić w gminie czy jest dla niej plan zagospodarowania lub ewentualnie czy gmina wydała obecnemu właścicielowi dokument określający warunki zabudowy (WZ). W przypadku braku planu MPZG warto poznać Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Dowiemy się wówczas jakie plany do terenu naszej działki i wokół ma gmina, co będzie realizowane w sąsiedztwie w przyszłości. Ta wiedza pozwala nam dowiedzieć się czy kupowana działka może być określona mianem działki budowlanej.

Jaką działkę pod budowę domu kupić? Uzbrojenie działki.

Aby wybudować dom na działce należy doprowadzić do działki tzw. media.Najważniejsze są: przyłącze energii elektrycznej i przyłącze wody. Istotne by kupić działkę z tymi przyłączami, warto również rozeznać plany i umiejscowienie pozostały przyłączy takich jak: kanalizacja i np. sieć gazu ziemnego. Przyłącza na działce lub w pobliżu działki mają istotny wpływ na wartość działki. Działka bez mediów będzie wymagała kosztownych inwestycji w jej uzbrojenie. Jeśli działka nie ma podciągniętych do granic mediów warto dowiedzieć się na temat ewentualnych kosztów doprowadzenia mediów do działki.

Jaką działkę pod budowę domu kupić ? Droga dojazdowa.

Warto zwrócić uwagę na ten aspekt działki, czy jest droga dojazdowa i jaka jest jest ta droga?

Najlepiej by droga miała odpowiednią szerokość i należała do gminy. Pojazdy budowlane np. betonowóz, czyli popularnie zwana ,,gruszka" ma szerokość około 325 cm. Czyli droga o szerokości 325 centymetrów to trochę mało….

Jaką działkę pod budowę domu kupić ? Okolica, dojazd do pracy, dojazd do sklepów i do szkoły.

Każdy inwestor musi myśleć przyszłościowo. Kupujący działki zazwyczaj szukają działki na uboczu, bez uciążliwych sąsiadów, daleko od drogi z dużym natężeniem ruchu, ale również dobrze skomunikowanej. Bliskość do pracy, do szkoły i sklepów jest równie ważna. Warto zwrócić uwagę na stan obecny, co aktualnie znajduję się w okolicy oraz to co może w najbliższych latach powstać wokół działki. Działki również mogą być dobrą lokatą kapitału.

Podsumowując ten krótki artykuł, warto wybrać działkę kierując się tymi wszystkimi aspektami, ale najważniejszym jest wybranie takiej działki na której możemy postawić taki dom jaki sobie wymarzyliśmy. Wiadomo wszystko zaczyna się od wyboru właściwej działki i dopasowania jednego z wielu projektów domów. Właśnie, ale czy da się postawić na tej wybranej działce wymarzony dom. Ale jaki jest ten nasz wymarzony dom i czym powinniśmy się kierować, jakimi kryteriami by wybrać ten wymarzony dom, to już temat na kolejny artykuł.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).