Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Jak wybrać projekt domu?


Jak wybrać projekt domu?

Zagadnienie wyboru projektu domu jest dla każdego potencjalnego inwestora trudne, ponieważ w podczas wyboru z dużą ilością racjonalnych argumentów trzeba skonfrontować argumenty emocjonalne, subiektywne dotyczące stylu i wyglądu projektu. Staje się więc oczywistym że wybór projektu do walka argumentów racjonalnych z odczuciami a wynikiem jest zawsze pewnego rodzaju kompromis. Dobór najważniejszych kryteriów w artykule jest subiektywny, ale ponieważ artykuł nie wyczerpuje tematu ,,jak wybrać projekt domu"to temat będzie analizowany na naszym blogu w kolejnych artykułach o podobnej tematyce.

Nowoczesny dom z dachem dwuspadowym

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Na miejscu wybierającego zawsze rozpocząłbym od kryteriów, których nie możemy pominąć, są to np. kryteria związane z działką, jej wielkość, plan zagospodarowania terenu, inne ograniczenia, których nie będzie można pominąć podczas procesu wyboru projektu domu. Następnie do tych kryteriów dołożyłbym kolejne kryteria związane z potrzebami wybierającego a związane z wielkością budynku i budżetem , potrzebami rodziny. Na samym końcu przeanalizowałbym styl i kierunki, które zaczynają być modne w architekturze i które według inwestora są pożądane. Sprawdziłbym czy proponowane w projektach rozwiązania są zgodne z moimi poglądami i potrzebami. Warto w tym momencie zapoznać się z opiniami znajomych i ekspertów, którzy już wybudowali swój dom i wiedzą co by w nim zmienili. Najlepiej by były to osoby, które mają podobne potrzeby do nas. Można również skorzystać z porad ekspertów z portalu Dom.pl. Warto przeczytać artykuły o tej tematyce albo poprosić Dział obsługi klienta o pomoc i dokonanie analizy potrzeb inwestora powiązanych z analizą działki i miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Jak wybrać projekt domu? Jak wybrać dobry projekt domu?

Kolejnym etapem jest analiza oferty. Najlepiej skorzystać z firmy, która ma największą ofertę na rynku. Od razu mamy dostęp do największej oferty i najszerszego wyboru. Projekty znajdujące się na pierwszych stronach strony pracownia-projekty.dom.pl są najbardziej popularne i budowane przez wielu inwestorów. Jednak nie zawsze muszą pasować do naszych wymagań i kryteriów. Dlatego też dobrze jest skorzystać z dodatkowych zawężających wyszukiwanie kryteriów, takich jak powierzchni użytkowa, ilośc garaży, rodzaj budynku , ilośc kondygnacji. Jeśli jednak kryteriów wg których wybieramy projekt jest więcej, warto skorzystać z wyszukiwarki zaawansowanej. Wyszukiwarka zaawansowana wymaga od nas większej wiedzy, pomimo że jest zilustrowana obrazkami ,które wyjaśniają nam kryteria. Korzystając z kilkunastu kryteriów może znacząco przybliżyć się do poznania wymarzonego gotowego projektu domu.

Warto podczas wyszukiwania stosować szersze kryteria, raczej lekko je poszerzyć, ponieważ może się okazać, że domu o wymarzonej przez nas wielkości nie może pomieścić wszystkich udogodnień, które w nim chcielibyśmy znaleźć.

Jak kupić dobry projekt domu?

Dobry projekt domu to projekt od sprawdzonego oferenta, takim na rynku od wielu lat jest firma IMO sp. z o.o., prowadzący od wielu lat platformę e-commerce pod adresem www.Pracownia-projekty.dom.pl. Sklep działa już od kilkunastu lat, autorzy gotowych projektów są doświadczonymi architektami. Liczba gotowych projektów domów sprzedanych przez sklep Dom.pl zbliża się do 100 tys gotowych dokumentacji. W razie wątpliwości: warto zapytać się w Biurze Obsługi Klienta DOM.pl o konkretny projekt, czy jest popularny, jak długo w ofercie. Im dłużej dany projekt jest w ofercie tym ryzyko pojawienia się w nim niedoskonałości mniejsze. Nowości projektowe natomiast będę bardziej dopasowane funkcjonalnie i stylistycznie do obecnych trendów, a to jest również bardzo ważne dla każdego inwestora, który często buduje dom dla swojej rodziny na całe życie.

Jaki projekt wybrać? Czy projekt domu parterowego czy projekt z poddaszem użytkowym? A może dom piętrowy?

Kolejne zagadnienie warte zastanowienia. Budując projekt domu z poddaszem użytkowym może spodziewać się niższego kosztu wybudowania 1 metra kwadratowego powierzchni netto. Budynek parterowy jest bardziej rozłożysty, więc koszty budowy fundamentów i dachu są o wiele wyższe. Jednak dom parterowy nie posiada klatki schodowej, na którą w domu z poddaszem użytkowym musimy przeznaczyć nawet 7 m kwadratowych. Różnica przy małych domkach jest więc niewielka, ale przy budynkach powyżej 120 metrów kwadratowych dom z użytkowym poddaszem będzie zawsze trochę tańszy. Pomijając aspekt kosztów, warto zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo. Brak schodów to duży plus, zwłaszcza dla osób starszych. Natomiast poczucie bezpieczeństwa w domu z użytkowym poddaszem będzie większe, wszak strefa nocna znajduję się na tzw. półpiętrze i nikt nie dostanie się do pokoju przez okno połaciowe.

Innych aspektem mającym wpływ na wybór jednego z projektów jest wielkość działki. Na małych działkach buduje się domy z poddaszem użytkowym, gdyż zajmują mniejszą powierzchnie zabudowy. A dopuszczalna powierzchnia zabudowy jest określona praktycznie w każdym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym czynnikiem wypływającym z miejscowego planu zagospodarowania jest wymagany kąt nachylenia połaci dachowych. Często wymagany kąt nachylenia przekracza 35 stopni, i wówczas niecelowe jest budowanie domu parterowego , ponieważ taki kąt powoduje, że pomieszczenia na poddaszu będą odpowiedniej wysokości aby przeznaczyć je na cele mieszkalne. Jeśli mamy mała działkę a w miejscowym planie zagospodarowania nasza działka nie ma wyznaczonego dużego kąta nachylania połaci dachowych to warto zastanowić się nad budynkiem piętrowym, koszty jego wybudowania są podobne do budynku z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni netto, ale wygoda użytkowania takiego domu jest o wiele większa. Wszystko za sprawą skosów na poddaszu, a w szczególności to ich braku w domu piętrowym. Pełne piętro to pełna wygoda na poddaszu. Brak ograniczeń w aranżacji poddasza. Warto więc wybrać projekt domu piętrowego.

Co robić gdy nie znaleźliśmy idealnego dopasowanego projektu domu?

Inwestorzy mają do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest adaptacja projektu. W tym przypadku inwestor może w procesie adaptacji wprowadzić zmiany do projektu. Zmienić można praktycznie wszystko, ale w związku z tym że zmiany są dodatkowo płatne najczęściej wprowadza się drobne zmiany w projekcie. Takie jak, zmiana wielkości i przeznaczenia pomieszczeń w ramach obrysu i bryły budynku, doprojektowanie lukarny, balkonu, garażu lub piwnicy, zmiana nachylenia połaci dachowych, itp.

architectural blueprints and construction plans rolls of new home

indywidualny projekt domu

Jeśli zakres zmian jest bardzo duży to ze względów kosztowych warto pokusić się o projekt indywidualny. To rozwiązanie również znajduje się w ofercie DOM.pl.

Dom.pl ma wiedzę nt nowych gotowych projektów, które właśnie powstają. Warto więc zapytać czy nie powstaję właśnie projekt dopasowany do naszych potrzeb.

Możliwości wyboru właściwego projektu jest wiele, również wiele aspektów podczas wyboru jest istotne. Ponieważ to opracowanie nie wyczerpuję tematu wyboru projektu, warto zapoznać się z kolejnymi tekstami na blogu dokonującymi analizy tego tematu.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).