Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Piękne projekty dworków: charakterystyczne detale


Projekty domów w stylu dworkowym zachwycają dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, które urozmaicają elewację i bryłę budynku. Przykładami takich ozdobnych elementów są np. wykusze i ryzality.

Projekty domów z ryzalitem

Ryzalit jest to wysunięta poza lico ściany, nie wydzielona jednak z budynku część, tworząca z budynkiem jedną całość. Ryzalit prowadzony jest od fundamentów aż po dach, w tradycyjnej zabudowie zwieńczony jest tzw. tympanonem, czyli trójkątną płaszczyzną, na której niekiedy umieszczone są dekoracyjne płaskorzeźby czy ozdoby.

Projekty domów najczęściej mają ryzalit w części środkowej budynku, gdzie stanowią dekoracyjne zaznaczenie wejścia do domu. W przypadku długiej ściany elewacyjnej, ryzalit dzieli ją, poprawiając proporcje budynku. Efekt jest tym bardziej widoczny, jeśli ryzalit wykończony jest innym kolorem bądź materiałem elewacyjnym. Ryzalit może być pełny bądź przeszklony.

Ryzalit nie wpływa znacząco na wnętrze domu. Jego konstrukcja jest zazwyczaj płaska, nie powiększa powierzchni mieszkalnej.

Projekty domów z wykuszem

Często mylony z ryzalitem jest wykusz. Tymczasem wykusz jest nadwieszoną częścią budynku, składającą się z trzech lub pięciu ścian, z wmontowanymi dużymi oknami. Urozmaica on bryłę budynku, sprawiając, że nawet mały prosty w budowie dom staje się bardziej efektowny.

Wykusze mogą być wykorzystywane do aranżacji ogrodów zimowych, dzięki którym możemy cieszyć się przydomową oranżerią przez cały rok. Mogą również stanowić przedłużenie małego salonu czy jadalni: wnętrze z wykuszem często przeznaczone jest na jadalnię, część salonu czy kącik, w którym napić się można porannej kawy czy poczytać gazetę.

Takie rozmieszczenie okien, często tworzące przeszkloną ścianę, dużo lepiej doświetla pomieszczenie niż tradycyjne okno prostokątne na płaskiej płaszczyźnie. Także czas nasłonecznienia tego typu przestrzeni jest znacznie dłuższy.

Uwaga!

Wszystkie dodatkowe dekoracyjne elementy architektoniczne budynku, nie tylko zwiększają koszt budowy domu, ale również ich nieprawidłowa konstrukcja może przyczynić się do strat ciepła. Domy energooszczędne stawiają więc raczej na prostą i zwartą bryłę budynku.

Piękne projekty dworków: charakterystyczne detale (projekt domu ZA Dom w PENSYLWANII 1 CE - DOM ZA1-95)

Piękne projekty dworków: charakterystyczne detale (projekt domu ZA Dom w PENSYLWANII 1 CE – DOM ZA1-95)

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).