Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Działka z wjazdem od południa - jak rozplanować wnętrza w projekcie domu?


Funkcjonalne wnętrza to takie, które maksymalnie wykorzystują energię słoneczną. Jeśli wybieramy projekty domów na działkę z wjazdem od południa, zwróćmy uwagę na prawidłowe rozmieszczenie okien w pomieszczeniach względem stron świata.

Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną i jednocześnie ochronić budynek przed chłodem, domy jednorodzinne powinny być odpowiednio rozmieszczone na działce, a pomieszczenia względem stron świata. W przypadku projektu domu na działkę z wjazdem od południa warto, aby:

 • na południe wychodziły takie pomieszczenia, jak salon, pokój dzienny, pokój dziecka czy domowe biuro. Ze strony południowej dochodzi bowiem najwięcej słońca, o każdej porze dnia. Dzięki temu darmowa energia słoneczna może być najefektowniej wykorzystana przez te reprezentacyjne pomieszczenia. Od południowej strony warto również zaplanować taras z wyjściem na ogród, dom zatem powinien być tak rozmieszczony na działce, by od strony południowej było miejsce nie tylko na wjazd do garażu, ale również na ogród.
 • na północ wychodziły pomieszczenia techniczne i gospodarcze, pralnie czy garderoby, a także kuchnie. Doskonałym rozwiązaniem jest również garaż usytuowany na północnej stronie, który stanowi dodatkową ochronę wnętrz przed chłodem i wiatrem. W przypadku domów z wjazdem od południa brama garażowa najczęściej jest jednak na południowej elewacji. Warto wtedy garaż usytuować od strony południowo-wschodniej domu.
 • na wschód wychodziły sypialnie. Popołudniu nie będą one narażona na przegrzanie, co poprawi komfort naszego snu. Na stronie wschodniej z sypialnią może sąsiadować również łazienka. Warto również pamiętać, że sąsiedztwo kuchni (północ) i łazienki (wschód) ma swoje uzasadnienie również ze względu na łatwą i ekonomiczną instalację sanitarną.

Jeżeli okna w salonie wychodzą na południe i zachód, wnętrze będzie wypełnione słońcem przez cały. To optymalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie największej ilości energii słonecznej.

Optymalne rozplanowanie wnętrz względem stron świata ma duże znaczenie dla budownictwa energooszczędnego. Budując projekty energooszczędne warto również pamiętać, że wykorzystanie nierówności terenu, budynków, wysokich drzew pozwala w naturalny sposób osłonić dom przed wiatrami oraz wykorzystać maksymalnie energię słoneczną.

Działka z wjazdem od południa - jak rozplanować wnętrza w projekcie domu? (projekt AC Dominik II G2 wersja B)

Działka z wjazdem od południa – jak rozplanować wnętrza w projekcie domu? (projekt AC Dominik II G2 wersja B)

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).