Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Projekty domów na wąską działkę: jak wykończyć elewację?


Nawet na działce o szerokości 14m można wybudować piękny dom dla kilkuosobowej rodziny. Z oferty Pracowni Projektów DOM.pl możemy wybierać domy jednorodzinne spośród szerokiej gamy projektów opracowanych specjalnie z myślą o posiadaczach działek o niewielkich wymiarach.

Wykańczając projekty domów, które przeznaczone są na wąską działkę, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które poprawią proporcję i wygląd budynku.

Jeżeli stroną do drogi ma być usytuowana węższa ściana, która zwykle projektowana jest jako boczna, warto przeprowadzić zmiany, które uatrakcyjnią elewację. Dom na wąską działkę powinien mieć prostą pozbawioną detali architektonicznych linię, ale np. dzięki zastosowaniu tradycyjnego, dwuspadowego dachu będzie wywoływać on ciepłe, "domowe" skojarzenia. Wejście do domu warto zaakcentować podcieniem. Do optycznego zwiększenia salonu wykorzystuje się taras, a na poddaszu czy piętrze balkony z wyjściem z sypialni.

Kolejnym elementem, dzięki któremu dom wydaje się większy, jest utrzymanie elewacji w jasnych barwach.

Jeżeli w stronę ulicy można skierować szerszą elewację, jej zagospodarowanie będzie już prostsze, umożliwi nawet usytuowanie garażu bez niewygodnego ograniczenia funkcji mieszkalnej.

Odległości od granicy działki

Dom na wąskiej działce wymaga czasem bliższego usytuowania względem granicy, niż wynika to z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Aby sprawdzić, czy będzie to możliwe, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, wnioskując o zgodę na zmniejszenie odległości od sąsiedniej działki. Gmina może wydać warunki na mniejszą odległość 1,5 m, jeżeli ściana zewnętrzna nowego domu będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej zbliżony do granicy punkt ściany zewnętrznej budynku, który już istnieje, znajdującej się w odległości nie mniejszej niż 3 m. Ważne, by nowo budowany dom:

 • był usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,
 • miał wysokość nie większą niż wysokość budynku, który już istnieje.

Warunki zabudowy mogą dopuszczać również budowę domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

 • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
 • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Należy pamiętać, że ściana, która będzie usytuowana bliżej granicy działki, musi spełniać wyższe wymagania dotyczące np. ognioodporności, co może zmniejszyć nieco powierzchnię użytkową i zwiększyć koszty budowy domu.

Projekty domów na wąską działkę: jak wykończyć elewację? (projekt ARG Termini III CE)

Projekty domów na wąską działkę: jak wykończyć elewację? (projekt ARG Termini III CE)

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).