Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Altanki ogrodowe - czy ich budowa wymaga pozwolenia?


Bez zgłoszenia, altanki ogrodowe można budować wyłącznie na działkach w rodzinnych ogródkach działkowych. Powierzchnia ich zabudowy nie może być większa niż 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wysokość zaś musi być do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Budowa altanki na działkach budowlanych, np. w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, wymaga zgłoszenia, a niekiedy i pozwolenia na budowę.

Altanki ogrodowe nie są obiektami małej architektury, których budowa na prywatnej posesji wyłączona jest z obowiązku zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. Do małej architektury możemy zaliczyć: piaskownice, huśtawki, niewielkie śmietniki, posągi czy kapliczki.

Aby projekty altan mogły być tylko zgłoszone, ich powierzchnia nie może być większa niż 25 mkw, a łączna liczba dodatkowych budynków na działce: innych altan, budynków gospodarczych czy wiat garażowych nie może być większa niż dwa na każde 500 mkw terenu.

W zgłoszeniu budowy musimy określić rodzaj przeprowadzanych prac, termin ich rozpoczęcia i dołączyć wymagane szkice i opisy, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do budowy możemy przystąpić po 30 dniach od zgłoszenia, jeżeli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu. Musimy rozpocząć budowę nie później niż dwa lata po zgłoszeniu, w przeciwnym razie straci ono ważność.

Jeżeli nasza altanka ogrodowa będzie większa niż 25 m2 potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę. Wcześniej musimy wystąpić o warunki zabudowy i sprawdzić, czy postawienie altany w ogóle będzie możliwe.

Do wniosku o pozwolenie na budowę altany musimy dołączyć gotowy projekt altany z wykonaną adaptacją, w 4 egzemplarzach, aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 oraz wszystkie wymagane uzgodnienia, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Starosta wyda pozwolenie na budowę w ciągu 65 dni, czyli w takim samym trybie, jak w przypadku, gdy realizowane są projekty domów jednorodzinnych. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy altany musimy zawiadomić o tym urząd.

Altanki ogrodowe - czy ich budowa wymaga pozwolenia? (ALTANA PK4-12)

Altanki ogrodowe – czy ich budowa wymaga pozwolenia? (ALTANA PK4-12)

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).