Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

222660800 / 605366366
pn-pt 8-20

 

Projekt dachu: jak dobrać rodzaj pokrycia dachowego?


Kąt nachylenia dachu często jest narzucany przez warunki zabudowy, wydane przez gminę dla danego terenu. Zanim więc wybierzemy projekty domów, wystąpmy z wnioskiem o wydanie decyzji, z której dowiemy się, jakie domy jednorodzinne możemy wybudować na działce. Podczas adaptacji projektu, architekt adaptujący może dostosować projekt dachu do warunków zabudowy, jednak najczęściej wykonuje się zmiany w granicach +/- 5 stopni.

Od kąta nachylenia dachu w dużej mierze zależy wybór pokrycia. Projekty domów w naszej bazie bardzo często mają kąt nachylenia dachu wynoszący od 30 do 40 stopni. Taka budowa dachu najlepiej sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, gdyż nie pozwala na gromadzenie się wody opadowej i śniegu.

Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym większą uwagę musimy poświęcić szczelności pokrycia dachowego. Wodę bardzo trudno jest odprowadzać z dachów o kącie nachylenia 10-15 stopni, lub całkowicie płaskich. Wówczas pod poszyciem musi ostać umieszczony szczelny podkład. Dobrze w tej roli sprawdzi się na przykład papa na deskowaniu. Ponadto, dach o te budowie nie nadaje się do układania dachówek " dużo lepiej nadaje się do tego celu warstwowo układana papa. Dzięki niej możemy uszczelnić dach o kącie nachylenia już od 3 stopni.

Jeśli kąt nachylenia naszego dachu jest większy niż 16 stopni, możemy z powodzeniem zastosować dachówki ceramiczne. W przypadku mniejszego kąta nachylenia jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zastosujemy spodnią warstwę membrany uszczelniającej. W przypadku bardzo stromego dachu dachówki mogą łatwo odpaść, więc na wszelki wypadek warto je przymocować do łaty.

Blachodachówki natomiast nadają się do montażu na dachach o kącie nachylenia większym niż 9-10 stopni. Natomiast dachówki blaszane z posypką możemy montować na dachach , których kąt nachylenia zaczyna się od 12 stopni. W wypadku domu z płaskim dachem, możemy na jego dachu położyć płaskie blachy tylko pod warunkiem, że poszycie dachu jest sztywne i wykonane z płyt wiórowych, bądź desek. Tylko w ten sposób uzyskamy szczelny dach i właściwy przepływ powietrza.

Przy dachach o małym kącie nachylenia i płaskich liczy się przede wszystkim szczelność pokrycia, więc warto wybrać materiały, które łączone są ze sobą przy pomocy klejenia, lutowania lub szwów zaginanych na rąbki stojące.

W przypadku dachów bardzo stromych na ogół nie stosuje się papy dachowej. Jest to spowodowane głównie tym, ze nie wygląda ona zbyt estetycznie, a na stromych dachu pokrycie jest bardzo widoczne. Poza tym na skutek oddziaływania wysokiej temperatury papa może zacząć się roztapiać i spływać w dół po dachu.

Jeśli chodzi natomiast o dachówki bitumiczne, na ogół montowane są one na tzw. pełne klejenie. Dzięki temu dach, nawet o niewielkim kącie nachylenia może być całkowicie szczelny. Materiał ten nadaje się do montażu na dachach o kącie nachylenia do 45 stopni. Warto jednak zadbać o to, aby miały dobrą warstwę samoprzylepną, gdyż z łatwością mogą zostać uszkodzone przez wiatr.

Projekt dachu: jak dobrać rodzaj pokrycia dachowego?

Projekt dachu: jak dobrać rodzaj pokrycia dachowego?

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2019

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).