Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej. RozumiemX

IMO Sp. z o.o. Twarda 18 Warszawa MZ 00-105 Polska

222660800 / 605366366
pn-pt 9-18

 
 

Definicje parametrów


 1. Powierzchnia użytkowa

  Powierzchnia użytkowa to jeden z głównych parametrów, na jaki zwracamy uwagę wybierając projekty domów. Powierzchnia użytkowa liczona jest czasem na dwa sposoby. Oba, w świetle obowiązującego prawa, są obowiązujące.

  Wszystkie projekty domów z naszej bazy posiadają ważną informację dla Klientów, dotyczącą wartości powierzchni użytkowej budynku. Jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Wyliczana jest na dwa sposoby, zgodnie z dwiema obowiązującymi normami:

  Norma PN-070 B-02365 z 1970 r. to powierzchnia wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem pomieszczeń technicznych, garażu, pomieszczeń gospodarczych, strychu. Wylicza się ją bez tynków i okładzin ściennych.

  Powierzchnię użytkową poddasza oblicza się w następujący sposób:

  • powierzchnia pomieszczeń o wysokości 2,20 m - w 100%
  • powierzchnia pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m - w 50%
  • powierzchnia pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40 m - nie wlicza się

  Norma PN-ISO 9836 z 1997 r. to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w stanie wykończonym, łącznie z tynkami.

  • powierzchna poniżej 1,90 m ? nie wlicza się
  • pomieszczenie poddasza - powierzchnia liczona w poziomie podłogi
 2. Powierzchnia zabudowy

  Jeżeli mamy wąską czy niewielką działkę budowlaną, istotnym staje się wybór projektu domu, który pozwoli nam choć w niedużym stopniu zaaranżować ogródek czy miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu.

  Dlatego projekty domów w naszej bazie zawierają wartość powierzchni zabudowy, określającą dany projekt. Powierzchnia zabudowy pozwoli nam ocenić, ile miejsca na działce pozostanie po postawieniu na niej domu.

  Powierzchnia zabudowy określa powierzchnię, jaką zajmuje wykończony budynek na działce.

  Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

  • powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
  • powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
  • powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).

  Dosyć komfortowym wyjściem jest, gdy powierzchnia zabudowy nie przekracza 30-40 % powierzchni działki, którą dysponujemy. Wtedy będziemy mieć możliwość zaaranżowania wygodnego terenu przeznaczonej na ogród.

  Jeżeli powierzchnia zabudowy zajmuje więcej miejsca, powinniśmy zdecydować się na wybór projektu domu piętrowego. Dzięki lepszemu wykorzystaniu kubatury budynku będziemy mogli lepiej zagospodarować posiadaną parcelę.

 3. Kubatura

  Wszystkie parametry, jakie opisują projekty domów, są przy ich wyborze niezwykle istotne. Nie tylko mówią nam, jaką powierzchnię będziemy mieć do dyspozycji do zamieszkania, ale również porównują zgodność tego, co zawiera miejscowy plan zabudowy z wybranym projektem. Jednym z ważniejszych parametrów jest kubatura brutto budynku.

  Przeglądając projekty domów natkniemy się na podane wartości parametrów: powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, powierzchnia całkowita, powierzchnia netto. Do zdefiniowania kubatury budynku potrzebna nam będzie powierzchnia całkowita, która oznacza sumę wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, tarasów, kondygnacji technicznych i magazynowych. Powierzchnię całkowitą mierzy się na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad.

  W powszechnym rozumieniu, kubatura oznacza pojemność, objętość. I tak kubatura brutto budynku to suma kubatury wszystkich kondygnacji, stanowiąca iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, mierzonej między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją.

  Do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz takich zewnętrznych, przekrytych części budynku jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy, a także kubaturę balkonów i tarasów, mierzoną do wysokości balustrady.

  Natomiast do podanych przy projekcie wartości kubatury nie wlicza się ław i stop fundamentowych, kanałów i studzienek instalacyjnych, studzienek przy oknach piwnicznych, zewnętrznych schodów, ramp i pochylni, gzymsów, daszków i osłon oraz kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu.

 4. Minimalna szerokość działki

  Jeśli mamy już działkę, czas na znalezienie takiego projektu domu, który spełniać będzie i nasze potrzeby, i uwarunkowania stawiane przez grunt.

  Prawo Budowlane dokładnie określa wymagania, jakie spełnić musi usytuowany dom na działce. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wolnostojącą to 450 m2, z tym, że szerokość działki nie powinna być mniejsza niż 14 m.

  Wąska działka, według przepisów, które weszły w życie w 2009 roku, pozwala na bliższą zabudowę jednorodzinną od granicy działki sąsiada: „...bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m ? budynek ze ścianą bez otworów, na działce o szerokości mniejszej od 16 m.”

  W innych przypadkach, budynek na działce budowlanej powinien stać od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m ? budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy,
  • 4 m ? budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy,

  Możliwe jest również postawienie domu jednorodzinnego bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku, który dopiero jest w fazie projektu, ale dla którego istnieje już ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. W tych przypadkach jednak, część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki musi mieć długość i wysokość nie większą niż budynek istniejący lub zaplanowany.

  Powyższe przepisy mogą jednak nie mieć zastosowania w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu mówią inaczej.

  Zanim kupimy więc projekt domu należy zapoznać się z Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą wydaje właściwy urząd. Z dokumentów dowiemy się, dom według jakiego projektu może stanąć na danej działce. Ponadto Decyzja określa również:

  • rodzaj inwestycji, czyli co można zbudować,
  • warunki wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli dla danego obszaru został uchwalony,
  • warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające ze szczególnych przepisów, np. dotyczących ochrony środowiska,
  • informacje o sieciach, do jakich budynek powinien być podłączony
  • wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich,
  • okres ważności decyzji

  Wielkość i kształt działki ma zatem decydujący wpływ na to, jaki dom budować. Przy każdym projekcie domu podane są minimalne wymiary działki. Dzięki temu łatwo da się przewidzieć, czy nowo wybudowany dom stanie ?na wcisk? czy pozostawi nam swobodę w aranżacji pozostałej części terenu.

  Przyjmuje się, że zabudowa nie powinna zajmować więcej niż 40% działki. Zwróćmy na to uwagę, szczególnie jeśli planujemy postawienie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, garażu czy rozległego placu zabaw.

 5. Wysokość budynku

  Odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0) do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu.

 6. Liczba pokoi

  Liczba pomieszczeń o funkcji mieszkalnej (łącznie z salonem, gabinetem itp.).

 7. Kąt nachylenia dachu

  Kąt nachylenia połaci (w stopniach) zasadniczej części dachu.

 
x

 
 •  
 •  
 •  
Cena
Typ zabudowy
Pow. użytkowa
Pow. zabudowy
Kubatura
Kąt nachylenia dachu
Wysokość budynku
Min. szerokość działki
Min. długośc działki
Strop
Ściany
Garaż
  Cena
  Typ zabudowy
  Pow. użytkowa
  Pow. zabudowy
  Kubatura
  Kąt nachylenia dachu
  Wysokość budynku
  Min. szerokość działki
  Min. długośc działki
  Strop
  Ściany
  Garaż
  Sprzedaż projektów w DOM.pl
  realizuje IMO sp. z o.o. © 2021

  Już dziś zostań naszym zarejestrowanym użytkownikiem:
  zarejestruj się

  Gwarantujemy naszym DOMownikom:

  Chcesz się z nami skontaktować?
  Wyślij nam swój nr telefonu, oddzwonimy.

   

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu sprzedaży (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133, Poz. 883).